Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polska gospodarka w 2015 r. wzrośnie dzięki konsumpcji

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 05-02-2015, 10:05

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w 2015 roku 3,5 proc. - oceniają analitycy mBanku. Na dobre wyniki gospodarcze wpłynie przede wszystkim stabilne tempo wzrostu konsumpcji, a także niesłabnąca dynamika inwestycji wspierana przez wciąż wysoką atrakcyjność Polski w tym obszarze.

Gospodarce pomoże także rok wyborczy i związane z nim spodziewane przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych. W skali globalnej oczekiwane jest dalsze ożywienie w USA i stabilizacja finansowa w Europie poprzez akcję luzowania ilościowego prowadzoną przez Europejski Bank Centralny.

Rok 2015 będzie jednak rokiem testowania szeroko rozumianej integralności strefy euro (pokłosie wyborów w Grecji, możliwa powtórka w Hiszpanii) oraz ryzyk związanych z sytuacją na Wschodzie, począwszy od ryzyka intensyfikacji samego konfliktu zbrojnego po dalszą eskalację skutków gospodarczych i finansowych.

Gospodarka polska

W 2015 roku oczekiwane jest 3,5-proc. tempo wzrostu polskiego PKB. Wprawdzie jeszcze początek roku może przynieść pewne wyhamowanie dynamiki PKB, w kolejnych kwartałach przyspieszenie będzie jednostajne i na koniec bieżącego roku wzrost może wynieść powyżej 4 proc. Wzrost gospodarczy będzie wspierany przez rosnącą konsumpcję. Ożywienie na rynku pracy i stabilny wzrost dochodów obywateli utrzymywać się będzie w całym 2015 roku.

W ocenie analityków mBanku nie ma podstaw do zmniejszenia dynamiki inwestycji. Atrakcyjność Polski, jako miejsca do lokowania inwestycji, wzmacniana jest przez niskie stopy procentowe, silny popyt wewnętrzny czy niskie płace w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Dodatkowo kalendarz wyborczy będzie skłaniał decydentów do przyspieszania realizacji inwestycji infrastrukturalnych.

Przez większą cześć roku polska gospodarka będzie się zmagać z deflacją. Splot czynników zewnętrznych (cena ropy, ceny żywności, kursy walut) z niską presją inflacyjną w kategoriach bazowych, sprawi, że inflacja wzrośnie tylko nieznacznie do końca 2015. Rada Polityki Pieniężnej nadal będzie pod presją globalnej deflacji. Dlatego prognozowana obniżka stóp procentowych może być większa niż 50 punktów bazowych.

Rentowność Skarbowych Papierów Wartościowych będzie jeszcze spadać. Polskie obligacje wspierać będzie atrakcyjna realna rentowność i globalny trend poszukiwania dochodu. Polskie obligacje, w ocenie inwestorów, nadal będą oferowały możliwość osiągnięcia satysfakcjonującej stopy zwrotu przy relatywnie niewielkim ryzyku - szczególnie wobec obligacji państw strefy euro

2015 rok będzie rokiem aprecjacji złotego. Wpływać na to będą najpierw relatywnie wysokie realne stopy procentowe w Polsce, europejskie QE i możliwość instalacji carry trades, później natomiast - cykliczne przyspieszenie wzrostu gospodarczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 019) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH