Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polska kluczowym krajem dla Wlk. Brytanii do eksportu produktów spożywczych

  • Autor: BW, portalspozywczy.pl
  • Data: 14-10-2014, 14:05

Polska jest dla Wielkiej Brytanii jednym z kluczowych krajów do eksportu i wymiany handlowej produktami spożywczymi. Wielka Brytania chce zwiększyć wymianę handlową z Polską, a pomóc ma w tym program „Taste of Britain", wspierany przez brytyjski rząd.

Program współpracy gospodarczej "Taste of Britain", dotowany przez brytyjskie ministerstwo handlu i inwestycji, rozpoczął się w 2014 roku i ma potrwać do połowy 2015 roku.

W ramach programu polscy przedsiębiorcy mogą nawiązać długofalowe relacje z brytyjskimi partnerami, a polscy konsumenci poznać smak nieznanych na naszym rynku brytyjskich produktów spożywczych.

- Rząd Wielkiej Brytanii poprzez Ministerstwo Handlu i Inwestycji wytypował 20 krajów, w tym Polskę, jako kluczowych dla eksportu w latach 2013-2015. Sektor żywności i napojów ma na celu zwiększenie wartości eksportu o 0,5 miliarda funtów do końca 2015 roku, w tym zapewnienia wsparcia dla 1.000 eksporterów - mówi Tony Reczek, prezes Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej (BPIH), która prowadzi program.

- Polska znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o zastosowanie nowej strategii eksportowej. Celem programu Taste of Britain jest wprowadzenie na polski rynek znakomitych, naturalnych regionalnych brytyjskich produktów. W dalszej perspektywie przewidujemy ożywienie dwustronnej wymiany gospodarczej w tym sektorze - dodaje Marek Schejbal, starszy konsultant w BPIH.

Dodaje, że na wyspach mieszka około miliona Polaków i niemal tyle samo rocznie regularnie podróżuje między Wielką Brytanią, a Polską i m.in. oni poszukują w Polsce smaków, do których przyzwyczaili się w Wielkiej Brytanii.

Podkreśla, że w Wielkiej Brytanii produkowanych jest np. około 700 gatunków serów, czyli więcej niż we Francji. Na wyspach jest też około 2.000 browarów, choć duża część to mikrobrowary.

Wielka Brytania mogłaby wysyłać do Polski np. produkty mleczne, sery, płatki śniadaniowe, herbaty, kawy, napoje, słone i słodkie przekąski, sosy, przyprawy, dania gotowe, mięsa ryby itp.

Pierwsza część programu Taste of Britain odbyła się w marcu 2014 roku i do tej pory jej efektem jest współpraca polskich przedsiębiorców z siedmioma brytyjskimi producentami, którzy już dostarczają swoje wyroby do Polski. Według szacunków BPIH do końca tego roku około 50 proc. brytyjskich przedsiębiorców, którzy biorą udział w programie rozpocznie dostawy na polski rynek.

Całkowity eksport Polski do Wielkiej Brytanii wyniósł w 2013 roku ponad 7,72 miliarda funtów wobec 7,36 mld funtów w 2012 roku, czyli wzrósł o 4,9 proc. Natomiast eksport polskich produktów żywnościowych wyniósł w 2013 roku 1,17 miliarda funtów wobec 1,04 miliarda funtów w 2012 roku.

Całkowity eksport Wielkiej Brytanii do Polski wyniósł z kolei w 2013 roku 3,64 miliarda funtów wobec 3,38 miliarda funtów w 2012 roku. Natomiast eksport brytyjskich produktów żywnościowych do Polski wyniósł w 2013 roku 264 miliony funtów wobec 214 milionów funtów w 2012 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH