Polska zwróci 3,11 mln euro przeznaczonych na wsparcie rolnictwa
Po raz pierwszy Polska będzie musiała zwrócić do budżetu Unii Europejskiej 3,11 mln euro "nienależnie" wydanych w ramach wsparcia rolnictwa. To kara za nieodpowiednie procedury kontroli wykorzystywania przyznanych rolnikom środków - podała Polska Agencja Prasowa.
POWIĄZANE TEMATY
- Resort rolnictwa: Wspólna polityka rolna kluczowa dla rozwoju sektora rolno-spożywczego
- Wyrównanie dopłat jedynym punktem spornym w negocjacjach nt. WPR
- Kukiz'15: Bez silnego rolnictwa nie ma mowy o silnym państwie
- Phil Hogan w Jasionce: Część państw UE zgadza się na wyższe dopłaty na WPR po Brexicie
Zastrzeżenia KE wobec Polski dotyczą roku 2004. KE zarzuca niedociągnięcia w dziedzinie pomocy obszarowej: nieodpowiednią lub niewystarczającą jakość przeprowadzonych kontroli. Zdaniem KE było ich zbyt mało, by uzupełnić braki w informacjach o rzeczywistym wykorzystaniu ziemi przez rolników. KE zwraca uwagę, że po ujawnieniu nieprawidłowości, w 2005 roku liczba kontroli wzrosła.
KE nałożyła karę w wysokości 5 proc. środków przyznanych w tym sektorze. To stosunkowo niewiele - w zależności od rodzaju nieprawidłowości, kary wynoszą od 2 do 25 proc.
To już 28. tzw. "korekta finansowa" przeprowadzona od reformy odzyskiwania kwot nienależnie wypłaconych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w 1995 roku. Polska na liście krajów, które muszą oddać pieniądze do kasy UE, znalazła się po raz pierwszy i to z relatywnie niską kwotą. Tradycyjnie pierwszeństwo należy do Włoch (ponad 145 mln euro) i Grecji (128 mln). Poza nimi, na cenzurowanym znalazły się: Niemcy, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania i Szwecja.
- Robimy co w naszej mocy, aby utrzymać jak największą kontrolę nad wydatkami na rolnictwo - oświadczyła unijna komisarz rolnictwa Mariann Fischer Boel. - W grę wchodzą pieniądze podatników, którzy mają prawo wiedzieć, że są one wydawane w sposób rozsądny - dodała.
Państwa członkowskie są odpowiedzialne za wypłacanie kwot pomocy i kontrolę wydatków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, natomiast KE ma obowiązek zapewnić prawidłowe wykorzystanie środków przez państwa członkowskie. W praktyce Polska ani inne kraje nie będą musiały zwracać pieniędzy do kasy UE; przy najbliższej okazji, KE po prostu zmniejszy odpowiednio wypłatę środków na rolnictwo dla danego kraju.


KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!