Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polskie firmy spożywcze mogą zaistnieć w Kazachstanie

 • Autor: PAP
 • Data: 27-10-2015, 11:00
Polskie firmy spożywcze mogą zaistnieć w Kazachstanie
Fot. Shutterstock

Polskie firmy mogą zaistnieć na kazachskim rynku. Zdaniem Damiana Wnukowskiego, eksperta PISM, Kazachowie chcą zastąpić produkty importowane z Rosji i UE produkcją krajową, co będzie wymagało wsparcia z zewnątrz. - To szansa dla przetwórstwa rolno-spożywczego, czy produkcji maszyn rolniczych - podkreśla Wnukowski.

Gospodarka Kazachstanu w ostatnich latach rozwijała się relatywnie szybko, przede wszystkim dzięki eksportowi surowców mineralnych. 

- Prawie 90 proc. eksportu Kazachstanu stanowią surowce, głównie ropa naftowa i gaz ziemny. Dodatkowo w Kazachstanie można znaleźć pierwiastki praktycznie z całej tablicy Mendelejewa. Wzrost gospodarczy tego kraju był i jest oparty na popycie na te surowce ze strony Chin, UE i innych krajów - powiedział Wnukowski.

Jego zdaniem obecny rok może być jednak dla Kazachstanu słabszy, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy.

- Przyczyną jest obecna sytuacja gospodarki chińskiej, z którą Kazachstan jest silnie powiązany. W Chinach obserwujemy słabnącą produkcję i popyt wewnętrzny, a do tego spadający popyt na surowce. Do tego dochodzą niskie globalne ceny surowców i to też pewnie odbije się na gospodarce Kazachstanu. Jednocześnie gospodarka rosyjska jest w stagnacji - wskazał.

Pomimo tego - jak mówił ekspert - kazachstański rynek jest ciągle atrakcyjny dla inwestorów i firm, które chcą tam eksportować swoje usługi i towary.

- Kazachstan planuje duże inwestycje w infrastrukturę, co związane jest z chińską koncepcją Nowego Jedwabnego Szlaku. Na pewno będzie też rosła siła nabywcza konsumentów w Kazachstanie - w ciągu ostatnich 10-15 lat wzrosła ponad trzykrotnie. Rynek jest więc atrakcyjny nie tylko dla firm sektora wydobywczego czy infrastrukturalnego, ale także dóbr codziennego użytku. Siłą Polski w tym zakresie będzie dobry stosunek ceny do jakości - powiedział.

Wśród potencjalnych towarów eksportowych wymienił meble, produkty farmaceutyczne, leki, czy produkty rolno-spożywcze. Jego zdaniem perspektywiczna jest również współpraca w dziedzinie zielonych technologii, w tym odnawialnych źródeł energii.

Przypomniał, że Kazachstan jest traktowany przez polski resort gospodarki jako jeden z siedmiu rynków priorytetowych świata, jeśli chodzi o eksport.

- Ciągle jednak nie wykorzystujemy potencjału eksportowego tego kraju. Specjalna strefa ekonomiczna, która niedawno powstała na granicy z Chinami - Korgas - to jeden z przykładów tego, jak można inwestować w Kazachstanie. Takie strefy oferują ulgi podatkowe dla inwestorów, jak zwolnienia z podatku gruntowego czy zwrot części nakładów inwersyjnych w przypadku większych projektów - zaznaczył. Dodał, że jeśli linia kolejowa będzie prowadzona z Chin przez tę strefę do Polski, to może to być korzystne dla kraju.

- Podkreślam, że to szansa. Zobaczymy, jak to zastanie wykorzystane przez polski biznes - zaznaczył.

Kazachstan - zdaniem Wnukowskiego - może być też punktem wyjścia na rynki Unii Eurazjatyckiej, głównie Rosji. Produkty wytwarzane przez polskie firmy w Kazachstanie mogłyby trafiać na tamtejsze rynki. Zaznaczył, że polskie firmy mogą skorzystać z realizowanej od kilku lat koncepcji dywersyfikacji gospodarki w tym kraju.

- Kazachowie chcą zastąpić to, co jest importowane z Rosji i UE, produkcją krajową. Na etapie rozwoju technologicznego i organizacyjnego kraj będzie potrzebował wsparcia z zewnątrz. To szansa dla przetwórstwa rolno-spożywczego, czy produkcji maszyn rolniczych. W tych sektorach można wejść na ten azjatycki rynek najlepiej we współpracy z jedną z kazachstańskich firm - zaznaczył. Jak dodał, w kraju będzie rozwijane budownictwo mieszkaniowe, więc to z kolei stwarza możliwości dla polskich firm sektora chemii budowlanej.

Jego zdaniem jedną z zachęt do inwestycji na tym rynku może być akces Kazachstanu do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

- Kraj złożył akces do organizacji kilka lat temu, a niedawno został on zaakceptowany przez WTO. To może dawać pewne poczucie bezpieczeństwa w zakresie handlu, np. w przypadku nakładania jakichś dodatkowych ceł czy barier pozataryfowych sprzecznych z WTO. W jakimś zakresie zabezpieczyłoby to interesy polskich firm - zaznaczył. W przypadku praktyk sprzecznych z zasadami WTO Polska mogłaby dochodzić swoich praw.

W ubiegłym tygodniu Kazachstan zainaugurował uruchomienie nowej specjalnej strefy ekonomicznej "Korgas-Wschodnia Brama", położonej w południowo-wschodniej części kraju przy granicy z Chinami. Strefa znajduje się na tzw. Nowym Jedwabnym Szlaku, którym transportowane będą towary z Chin do Europy i w odwrotnym kierunku. Korgas będzie hubem transportowo-logistycznym, który ma przyciągnąć w ten region kapitał zagraniczny.

Polska ma być pierwszym krajem UE na tym szlaku, do którego będą wjeżdżały pociągi z azjatyckimi towarami. Na trasie Chengdu (Chiny) - Łódź już kursują pociągi, ale według chińskich założeń skala przedsięwzięcia ma być znacznie większa. W 2014 r. z Chin do Europy przez Kazachstan dotarło tysiąc pociągów towarowych. Kazachskie koleje szacują, że w 2020 r. dzięki tym inwestycjom rocznie ma ich przejeżdżać przez kraj ponad 12 tysięcy.

W ostatnich latach polsko-kazachstańska wymiana handlowa rosła. W 2012 r. obroty między krajami sięgnęły 960 mld dolarów, w 2013 r. prawie 1,2 mld dolarów, by w 2014 r. osiągnąć wartość 2,3 mld dolarów. W pierwszym półroczu 2015 r. notowany jest jednak spadek wartości (ok. 690 mld dolarów), zdaniem ekspertów jest to pokłosie spadających cen surowców.

Najważniejszym obszarem działalności polskich firm w Kazachstanie jest branża naftowo-gazowa, w tym poszukiwanie i zagospodarowanie złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a także sektor farmaceutyczny. Polskie firmy obecne są także w sektorze elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych, produkcji rur z tworzyw sztucznych, a także w przemyśle wyrobów chemii użytkowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane