REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Poprawa koniunktury w przemyśle przetwórczym w sierpniu

  • Autor: PAP
  • Data: 08-09-2010, 11:32

W sierpniu koniunktura w przemyśle przetwórczym nieznacznie się poprawiła. Wskaźnik koniunktury zwiększył swoją wartość w stosunku do lipca 2010 o jeden punkt. Jest to sygnał zakończenia okresu urlopowego - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

REKLAMA

W sierpniu 2010 roku wskaźnik koniunktury zwiększył swoją wartość w stosunku do lipca 2010 o jeden punkt. W skali roku miał miejsce wzrost wartości wskaźnika, przekraczający 23 punkty.

"Poprawę koniunktury odnotowano w sektorze publicznym. W sektorze prywatnym utrzymuje się jeszcze okres zmniejszonej aktywności, spowodowanej oddziaływaniem czynników sezonowych. W nadchodzących miesiącach zarówno przedsiębiorstwa prywatne, jak i publiczne oczekują wzrostu portfela zamówień i poziomu produkcji, co powinno przełożyć się na dalszą poprawę koniunktury" - napisano w komunikacie.

Autorzy raportu podkreślają, że utrzymujące się negatywne oddziaływanie czynników losowych spowodowało wzrost nastrojów pesymistycznych wśród przedsiębiorców.

"Gorzej niż lipcu oceniają one ogólną kondycję gospodarki polskiej. W ostatnich trzech miesiącach odnotowano spadek eksportu. Przedsiębiorstwa oczekują jednak jego wzrostu w kolejnych miesiącach. Jednocześnie podkreślają wzrost konkurencyjności swoich towarów na rynkach zagranicznych oraz większą opłacalność eksportu w porównaniu do produkcji na rynek krajowy" - napisano w raporcie.

Zdaniem analityków utrzymuje się zróżnicowanie koniunktury w przekroju regionalnym i branżowym oraz w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

"Najwyższą wartość wskaźnik przyjął dla przedsiębiorstw dużych, zatrudniających od 251 do 500 pracowników" - napisano.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

REKLAMA
PARTNERZY PORTALU
City Board - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu www.nagel-group.com - partner portalu