Potrzebna szeroka umowa o wolnym handlu z Wielką Brytanią
Jest potrzebna jak najszersza umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią i UE – zaznaczył w czwartek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szjjarto po spotkaniu ministrów ds. współpracy gospodarczej z zagranicą V4 i Wielkiej Brytanii w Budapeszcie.

Szijjarto poinformował też, że rozmowy, w których ze strony polskiej wziął udział wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki, a brytyjskiej minister finansów Philip Hammond, dotyczyły możliwych konsekwencji "nowej europejskiej i światowej konstelacji" po Brexicie dla krajów Europy Środkowej, które ściśle współpracują z Wielką Brytanią.
"Węgry chciałyby, aby powstała jak najszersza i jak najbardziej wszechstronna umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią i Unią Europejską, która zapewni dalsze niezakłócone kontakty gospodarcze, handlowe i inwestycyjne" - oświadczył Szijjarto.
Jak podkreślił, możliwe skutki Brexitu oznaczają dla państw Europy Środkowej i Grupy Wyszehradzkiej poważne wyzwania i zagrożenia w sferze handlu i gospodarki i dlatego jest właściwe, by kraje V4 wspólnie przygotowały się na ewentualne negatywne konsekwencje wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.
Morawiecki zaznaczył ze swej strony, że Polska chce, by wypracowano z Wielką Brytanią takie rozwiązania, "żeby były jak najmniej bolesne i żeby jak najmniej osłabiały Europę,(…) Centralną Europę i Wielką Brytanię".
Podkreślił, że Polska pragnie też, by Brexit nie oznaczał "zwiększenia obciążeń biurokratycznych tak mocno widocznych w Europie ostatnio i żebyśmy zachowali bardzo istotny dla wzrostu konkurencyjności i dla rozwoju gospodarczego zdrowy rozsądek pomiędzy dodatkowymi regulacjami w Brukseli nałożonymi na wszystkie kraje członkowskie a bezpieczeństwem i konkurencyjnością w naszych różnych sektorach".
Jak zaznaczył, Wielka Brytania jest bardzo ważnym partnerem dla Europy Środkowej nie tylko z punktu widzenia handlowego. "Czując bliskość Ukrainy, Rosji i tego, co się dzieje na wschodniej flance UE, szczególnie cenimy sobie partnera brytyjskiego od strony bezpieczeństwa, przemysłu obronnego i długofalowo patrząc chcielibyśmy, żeby NATO było taką platformą politycznego porozumienia, które łączy nasze kraje patrząc w przyszłość".
Uczestnicy rozmów zwracali też uwagę na konieczność ochrony praw obywateli państw UE pracujących i uczących się w Wielkiej Brytanii. Hammond ocenił, że w rozmowach między Wielką Brytanią i UE na temat obywateli UE w jego kraju i obywateli Wielkiej Brytanii w UE osiągnięto duże postępy i jest "bardzo wysoki stopień zbliżenia stanowisk" co do tego, jak będą chronieni obywatele obu stron po Brexicie.

