Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prawnik interpretuje zapisy prawne o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 05-02-2016, 10:03
Prawnik interpretuje zapisy prawne o terminach zapłaty w transakcjach handlowych
Dariusz Szybowski, radca prawny

Dariusz Szybowski, radca prawny, który 15 lat współpracuje z Zakładem Usług Handlowych Robico, interpretuje dla serwisu portalspożywczy.pl zapisy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Ustawa z dnia 08 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych została wprowadzona w celu implemantacji do krajowego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2011/7/EU z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych. Przedmiotowa ustawa zastąpiła ustawę z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

- W powyższej ustawie, Ustawodawca wskazuje na trzy terminy płatności: 30 dniowy termin płatności - jako podstawowy i preferowany przez ustawodawcę – co oznacza, że nawet w przypadku zapisów umownych przekraczających w/w termin – danemu podmiotowi gospodarczemu przysługują odsetki ustawowe od 31 dnia; 60 dniowy termin płatności – jako termin wyjątkowy od powyższego 30 dniowego podstawowego i preferowanego terminu płatności – jednakże z uwzględnieniem art. 11 a ustawy; i ponad 60 dni – jako termin szczególny i odstępstwo od w/w terminów wymagający zgody obu stron w treści umowy i pod warunkiem, że ustalenie tego terminu nie jest rażąco nieuczciwe wobec podmiotu gospodarczego – wymienia Dariusz Szybowski

Biorąc powyższe pod uwagę – mówi radca prawny - ustawodawca do oceny kiedy należy stosować określone terminy zapłaty przewidział zapis art. 11a ustawy w którym wskazał, że oceny czy postanowienia umowne są rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela (dostawcy), dokonuje się biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności: 1) rażące odstępstwa od dobrych praktyk handlowych, które naruszają zasadę działania w dobrej wierze i zasadę rzetelności, 2) właściwość towaru , który jest przedmiotem transakcji handlowej.

- Dlatego należy jednoznacznie i z całą stanowczością wskazać, że w przypadku określenia warunków handlowych z dostawcami będącymi spółdzielniami mleczarskimi jakiekolwiek wydłużenie terminu płatności powyżej 30 dni jest zarówno od strony przepisów w/w ustawy jak i wszelkich zasad uczciwych praktyk handlowych niedopuszczalne – mówi Dariusz Szybowski.

W szczególności wskazuje w niniejszym miejscu na następujące argumenty przemawiające za tym stanowiskiem:

- w przypadku handlu towarami spożywczymi z krótkimi terminami przydatności do spożycia tzw. świeżymi jakimi niewątpliwie są produkty mleczarskie np. mleko, kefiry, jogurty, sery itp. jakiekolwiek wydłużenie terminu zapłaty powyżej 30 dni byłoby sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem umowy i zasadami współżycia społecznego,

- byłoby to również rażące odstępstwo od dobrych praktyk handlowych, które naruszają zasadę działania w dobrej wierze i zasadę rzetelności kupieckiej,

- celem umowy jest sprzedaż (dostawa) produktów spożywczych na ogół z krótkimi terminami przydatności do spożycia a nie kredytowanie działalności firmy kupującej produkty mleczarskie („sieć” lub hurtownia”), takie działanie jest według w/w ustawy (w szczególności zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 2) rażąco nieuczciwe wobec dostawcy.

- Przeciwna od powyższej analiza prawna powodowałaby całkowity brak zrozumienia ustawy i jej celu – puentuje radca prawny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • jan 08-02-2016, 09:56:
I tu widze rolę państwa. Wystarczy wprowadzic przepis mocą którego kupujacy nie miałby prawa odliczyć VATu od faktury nie zapłaconej w terminie a ponadto zobowiązanie sprzedającego do obowiązku informowania urzędu skarbowego o zaległościach większych jak 100% terminu płatności. W takim rozwiązaniu państwo pomoże i sprzedającym aby zmniejszyć zatory płatnicze oraz budżetowi bo VAT będzie wpływał w terminach.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 466) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH