Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 2,8 proc.

 • Autor: pap
 • Data: 18-06-2015, 15:44

GUS podał ponadto w czwartek, że w maju br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,8 proc. w porównaniu z majem ub. roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost o 1,3 proc. Natomiast w okresie styczeń-maj br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,7 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 2,9 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 11,3 proc.

"Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w maju br. o 2,8 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 4,4 proc) i o 1,3 proc. niższa w porównaniu z kwietniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,3 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,9 proc. wyższym w porównaniu z kwietniem br." - głosi komunikat GUS.

Wynika z niego także, że w stosunku do maja ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 13,9 proc., urządzeń elektrycznych - o 8,6 proc., mebli - o 8,4 proc., maszyn i urządzeń - o 5,3 proc., wyrobów z metali - o 5,0 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 4,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 3,1 proc..

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku - informuje GUS - wystąpił w 12 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 12,3 proc., napojów - o 4,3 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 4,1 proc., w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 2,6 proc. oraz metali - o 1,6 proc.

Z kolei - według wstępnych danych GUS - produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w maju br. wyższa o 1,3 proc niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 10,0 proc.) i o 6,4 proc. w porównaniu z kwietniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 4,8 proc. wyższym niż w maju ub. roku i o 4,8 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br. - dodaje urząd.

"W stosunku do maja ub. roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,3 proc. oraz w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 5,2 proc., natomiast spadek produkcji wystąpił w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 7,2 proc" - czytamy w komunikacie.

"W porównaniu z kwietniem br. wzrost produkcji zanotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 19,9 proc. i w specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 4,3 proc., a spadek w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 0,4 proc." - dodaje GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane