REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 2,8 proc.

 • Autor: pap
 • Data: 18-06-2015, 15:44

GUS podał ponadto w czwartek, że w maju br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,8 proc. w porównaniu z majem ub. roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost o 1,3 proc. Natomiast w okresie styczeń-maj br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,7 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 2,9 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 11,3 proc.

REKLAMA

"Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w maju br. o 2,8 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 4,4 proc) i o 1,3 proc. niższa w porównaniu z kwietniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,3 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,9 proc. wyższym w porównaniu z kwietniem br." - głosi komunikat GUS.

Wynika z niego także, że w stosunku do maja ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 13,9 proc., urządzeń elektrycznych - o 8,6 proc., mebli - o 8,4 proc., maszyn i urządzeń - o 5,3 proc., wyrobów z metali - o 5,0 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 4,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 3,1 proc..

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku - informuje GUS - wystąpił w 12 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 12,3 proc., napojów - o 4,3 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 4,1 proc., w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 2,6 proc. oraz metali - o 1,6 proc.

Z kolei - według wstępnych danych GUS - produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w maju br. wyższa o 1,3 proc niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 10,0 proc.) i o 6,4 proc. w porównaniu z kwietniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 4,8 proc. wyższym niż w maju ub. roku i o 4,8 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br. - dodaje urząd.

"W stosunku do maja ub. roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,3 proc. oraz w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 5,2 proc., natomiast spadek produkcji wystąpił w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 7,2 proc" - czytamy w komunikacie.

"W porównaniu z kwietniem br. wzrost produkcji zanotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 19,9 proc. i w specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 4,3 proc., a spadek w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 0,4 proc." - dodaje GUS.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (30 265) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 781 945)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 664)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH