Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Profesjonalny windykator wie lepiej

 • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
 • Data: 04-03-2015, 13:14
Profesjonalny windykator wie lepiej
Marcin Siwa, dyrektor Działu Oceny Ryzyka w Coface (fot. mat.pras.)

Za terminowe płatności kontrahentów w firmach zajmujących się handlem i dystrybucją często odpowiedzialne są osoby zarządzające sprzedażą. Z jednej strony, mogło by się wydawać, że takie rozwiązanie jest efektywne, ponieważ handlowcy najlepiej znają swoich kontrahentów i lokalny rynek. Jednak z drugiej strony powoduje ono, że osoby które powinny koncentrować się na maksymalizacji wyników, zajmują się działaniami spoza ich kompetencji - podkreśla w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Marcin Siwa, dyrektor Działu Oceny Ryzyka w Coface.

- Jak firmy spożywcze mogą zwiększyć bezpieczeństwo wierzytelności?

- Istnieje szereg sposobów zwiększania bezpieczeństwa prowadzenia transakcji oraz zapobiegania zatorom płatniczym. Podstawowym jest wprowadzanie krótszych terminów płatności, szczególnie wobec odbiorców z grup większego ryzyka. Warto też rozważyć zwiększanie zabezpieczeń należności, np. poprzez poręczenie wekslowe majątkiem osobistym dłużnika, co zwiększa skuteczność ewentualnej przyszłej windykacji, dając przewagę nad innymi wierzycielami.

Bardzo istotne są również działania prewencyjne, mające na celu poznanie sytuacji odbiorcy, takie jak: analiza danych finansowych i organizacyjno-prawnych, rozpoznanie ewentualnych zmian w praktykach handlowych odbiorcy, pozyskanie informacji negatywnych, np. o otwartych windykacjach. Dane takie można pozyskać z wywiadowni gospodarczych, ale ważne jest także pozyskiwanie informacji z branży i otoczenia odbiorcy własnymi kanałami informacji np. od przedstawicieli handlowych.

- Jeśli wdrożymy w firmie te rozwiązania, jesteśmy już zabezpieczeni?

- Warto jeszcze rozważyć monitoring należności, czyli kontrolowanie swoich faktur jeszcze przed terminem ich wymagalności. Pozwala to nie tylko przyspieszyć spłaty, ale także ograniczyć liczbę spraw przekazywanych do windykacji.

Poza tym, jeżeli już doszło do windykacji, ważne jest jak najszybsze przekazanie przeterminowanych należności do zewnętrznych biur windykacji. Przedsiębiorcy nauczyli się już, że czas jest kluczowym elementem mającym wpływ na sukces w windykacji. Pamiętajmy również, że firmy windykacyjne też nauczyły się wiele w czasie ostatniego kryzysu. Usprawniły proces dochodzenia należności poprzez nowe techniki windykacji, wzmocnienie windykacji terenowej, szybsze docieranie do informacji o dłużnikach, większą świadomość specjalistów w zakresie obowiązującego prawa.

- Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do umowy z firmą windykacyjną?

- Zleceniodawcy często boją się, iż przekazanie sprawy do zewnętrznego biura windykacji zostanie odczytane, jako brak zaufania do kontrahentów, często tych z wieloletnim stażem, a dalsze działania windykatorów naruszą lub zniszczą budowaną długo relację z odbiorcą. Wątpliwości te dodatkowo zwiększa obawa przed przekazywaniem podmiotowi trzeciemu informacji i danych na temat kontrahentów oraz, co ważniejsze, informacji dotyczących wierzytelności. Obawy te są jednak bezpodstawne. Profesjonalne podmioty działające na rynku dają wierzycielowi pełną gwarancję poufności, wysokich norm etycznych i najwyższych standardów wypracowywanych latami działalności na rynku.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH