Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prognoza IBnGR: PKB za 2016 r. będzie niższe od ubiegłorocznego

 • Autor: PAP
 • Data: 31-10-2016, 11:40

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2016 roku wyniesie w Polsce 3 proc., co oznacza, że będzie ono zdecydowanie niższe niż w roku poprzednim. Warto bowiem przypomnieć, że według ostatniej rewizji GUS, wzrost gospodarczy w 2015 roku oszacowany został na 3,9 proc. – wynika z najnowszych prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

W roku 2017 eksperci IBnGR spodziewają się nieco szybszego wzrostu. - PKB wzrośnie realnie o 3,2 proc. Koniunktura makroekonomiczna w 2017 roku będzie więc bardzo zbliżona do tegorocznej. Najlepsza koniunktura powinna panować w połowie roku, kiedy to tempo wzrostu PKB, w drugim oraz w trzecim kwartale wyniesie 3,3 proc. – ocenili eksperci. 

W 2016 roku wartość dodana w przemyśle wzrośnie, według prognozy IBnGR, o 4 proc. Znacznie gorszy wynik w tym samym czasie będzie odnotowany w pogrążonym w kryzysie sektorze budowlanym, gdzie spadek wartości dodanej zbliży się do 11 procent. W sektorze usług rynkowych, mającym największy udział w tworzeniu PKB, wzrost wartości dodanej wyniesie w 2016 roku 4,2 proc. 

- W roku 2017 spodziewamy się nieco lepszej koniunktury w przemyśle, gdzie wartość dodana wzrosnąć może o 4,3 proc - wzrost w przemyśle będzie wspierany przez utrzymującą się korzystną sytuację w handlu zagranicznym. Duża zmiana powinna natomiast nastąpić w sektorze budowlanym , który wyjdzie z trwającego półtora roku kryzysu. Wartość dodana w budownictwie wzrośnie w 2017 roku o 7,5 proc. - czytamy w analizie. 

Wolniej niż w 2016 roku rozwijał się będzie sektor usług rynkowych, gdzie wartość dodana zwiększy się o 3,3 proc. Tempo wzrostu popytu krajowego w 2016 roku wyniesie 3,3 proc., czyli niemal tyle samo co w roku 2015. Według prognozy Instytutu, spożycie indywidualne wzrośnie w tym czasie o 3,5 proc., między innymi za sprawą środków finansowych przekazanych w ramach programu 500+. Wzrostowi spożycia sprzyja jednak przede wszystkim dobra sytuacja na rynku pracy i rosnące zatrudnienie. Wartość nakładów brutto na środki trwałe spadnie natomiast o 1,9 proc. Głównym powodem spadku inwestycji jest ograniczenie skali realizacji inwestycji infrastrukturalnych, ale także pogorszenie nastrojów i wzrost awersji do ryzyka w sektorze przedsiębiorstw. 

W roku 2017 popyt krajowy rósł będzie w podobnym tempie (3,4 proc.), jednak zmieni się struktura tego wzrostu. Nieco wolniejszemu wzrostowi spożycia indywidualnego (3,3 proc.) towarzyszyć będzie wzrost nakładów brutto na środki trwałe, które zwiększą się realnie o 3,1 proc. Nakłady brutto na środki trwałe będą rosły za sprawą uruchomienia inwestycji drogowych i kolejowych na wyraźnie większą skalę niż w roku 2016. W roku 2016 sytuacja na rynku pracy kształtuje się korzystnie, co w dużej mierze jest jeszcze pokłosiem bardzo dobrej koniunktury gospodarczej pod koniec poprzedniego roku. 

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 009) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH