Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rada Gospodarki Żywnościowej może zostać zastąpiona przez zespół doradców

  • Autor: PAP
  • Data: 21-01-2015, 18:10
Rada Gospodarki Żywnościowej może zostać zastąpiona przez zespół doradców
Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi (fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl)

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował w środę, że "być może" powoła zespół doradców, który będzie dla niego wsparciem w podejmowaniu decyzji. Taką rolę miała pełnić Rada Gospodarki Żywnościowej, którą została rozwiązana pod koniec roku.

30 grudnia 2014 r. Sawicki rozwiązał Radę Gospodarki Żywnościowej (RGŻ) nie podając powodów tej decyzji.

"Z żalem muszę zauważyć, że Rada Gospodarki Żywnościowej, oprócz tytułów do komentarzy o sytuacji w rolnictwie z racji zasiadania w Radzie, jej członkowie opracowań i programów ministrowi nie zgłaszali" - wyjaśnił Sawicki na konferencji prasowej. Podkreślił, że "jemu potrzebna jest rada doradców, którzy pracują koncepcyjnie i te koncepcje zgłaszają". Jak mówił, jest wiele spraw do rozwiązania i co "wiele głów, to nie jedna" i sam nie zamierza zastępować RGŻ.

Powołamy inny organ, być może z nieco innym składem i zadaniami - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Rada Gospodarki Żywnościowej została powołana w lipcu 2002 r. W jej skład wchodzili przedstawiciele delegowani przez 63 organizacje (stowarzyszenia i izby gospodarcze).

Do zadań Rady należało m.in.: opiniowanie i konsultowanie propozycji rozwiązań systemowych w gospodarce żywnościowej, przygotowywanie aktualnych informacji o poszczególnych branżach gospodarki żywnościowej, analizowanie potrzeb związanych z promocją żywności na terenie Polski i poza jej granicami, działanie na rzecz współpracy zakładów przetwórczych z producentami rolnymi.

Jak napisał w liście otwartym po rozwiązaniu Rady, były jej przewodniczący Bronisław Wesołowski, praca w Radzie była czysto społeczna. Wymagała często podejmowania trudnych decyzji, które stabilizowały opinie medialne i społeczne. Według Wesołowskiego działania Rady były wysoko oceniane nawet przez światowe organizacje branży spożywczej i były ważnym impulsem dynamizującym wzrost przetwórstwa i dystrybucji żywności.

Wesołowski reprezentował Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • malorolny 23-01-2015, 07:12:
byly byly tylko na innym portalu poczekamy tylko do wyborow mysle iz polscy rolnicy nie dadza sie znow oszukac i takie buraki gliniaste wiecej do wladzy sie nie dostana !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • rozumny 22-01-2015, 10:05:
Bronek zobacz ile byliśmy warci Nawet nikt tego nie skomentował Nikomu nasza pomoc nie jest potrzebna Piękna lekcja dla naszych następców Myślenie ma przyszłość Rozumny

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH