Rolnicy mogą znakować żywność jako "Polski produkt"

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości artykułów rolno-spożywczych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
POWIĄZANE TEMATY
- Polski drób pojedzie do Singapuru
- Jurgiel w Radzie UE o nieuczciwych praktykach w łańcuchu dostaw żywności
- Budowa silnej marki polskiej żywności trudniejsza od zdobywania nowych rynków zbytu
- Resort rolnictwa zdziwiony pismem nawołującym do niepłacenia izbom rolniczym należnego im odpisu z podatku rolnego
Dzięki projektowanej ustawie, producenci będą mogli dobrowolnie oznakowywać żywność informacją „Produkt polski”.
Informacja ta będzie dotyczyć krajowego pochodzenia wytwarzanego produktu nie tylko w odniesieniu do miejsca prowadzenia przetwórstwa, ale również w odniesieniu do użytych składników. Dzięki temu konsumenci będą mogli wyszukiwać produkty wytworzone w Polsce z użyciem krajowych surowców.
Obecnie tylko w przypadku niektórych grup środków spożywczych w przepisach unijnych określono konieczność podawania kraju pochodzenia produktu. Dla pozostałych środków spożywczych stosuje się ogólne unijne zapisy dotyczące kraju pochodzenia, zgodnie z którymi obowiązek podawania takiej informacji wskazany jest jedynie w przypadku, gdyby jej brak mógłby w istotnym stopniu wprowadzić w błąd konsumenta, co do prawdziwego źródła pochodzenia, np. gdy opakowanie i sposób prezentacji sugeruje inne pochodzenie produktu niż jest w rzeczywistości.
Zapotrzebowanie krajowych konsumentów na informację o miejscu pochodzenia żywności jest duże. Jak wynika z badań, niemal 70 proc. z nich uważa miejsce pochodzenia za czynnik odgrywający istotną rolę przy zakupie żywności.
Przewidziany termin wejścia ustawy w życie to 1 stycznia 2017 r.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!