Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

RPP podniosła stopy bojąc się wysokiej inflacji, ale złagodziła ton komunikatu

 • Autor: ISB
 • Data: 09-05-2012, 19:42
RPP podniosła stopy bojąc się wysokiej inflacji, ale złagodziła ton komunikatu
Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podnosząc w maju stopy procentowe - co sugerowała mocno w kwietniu - pokazała, że nadal mocno obawia się o poziom inflacji. Dodatkowo zaznaczyła, że daje sobie jeszcze kilka miesięcy na analizę sytuacji w gospodarce i nie wyklucza kolejnych podwyżek. Jednak, poza tym jednym zdaniem, komunikat po Radzie jest zdecydowanie łagodniejszy niż w kwietniu.


Majowa podwyżka stóp procentowych miała na celu głównie zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych oraz utrzymanie wiarygodności RPP, która od dłuższego czasu wypowiadała się w bardzo zdecydowanym, "jastrzębim" tonie. Także podczas dzisiejszej konferencji po posiedzeniu RPP Marek Belka wyraźnie podkreślił, że Rada zrobiła to, co zapowiedziała w kwietniu. Z komunikatu Rady wynika także, iż głównym powodem takiego ruchu były z jednej strony obawy władzy monetarnej o poziom inflacji w średnim okresie, ale także podwyższone od dłuższego czasu oczekiwania inflacyjne.

Jednak w ocenie ekspertów dzisiejsza podwyżka niewiele w przypadku inflacji zmieni. Wzrost cen w Polsce - jak podkreśla sama RPP - jest powodowany przede wszystkim czynnikami zewnętrznymi np. wysokimi cenami surowców, głównie ropy naftowej. Natomiast czynniki krajowe to głównie ceny regulowane, na które Rada i tak nie ma wpływu.

Wymowa komunikatu - choć znalazło się w nim zdanie o możliwym kolejnym dostosowaniu polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach -jest jednak znacznie mniej "jastrzębia" niż w kwietniu i raczej nie sugeruje szybkiej podwyżki stóp. W ocenie Rady dopiero napływające dane pozwolą ocenić czy uzasadnione mogą być kolejne ingerencje w poziom stóp. Analitycy sądzą więc, że kolejna decyzja Rady nie jest przesądzona, tym bardziej, jeśli weźmie się pod uwagę perspektywy wyhamowania wzrostu gospodarczego w II połowie 2012 r.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze opinie ekspertów.

"Po zasygnalizowaniu podwyżki stóp procentowych w kwietniu RPP faktycznie jej dziś dokonała. Z dzisiejszego komunikatu po posiedzeniu Rady wynika, że głównym powodem takiego ruchu były z jednej strony obawy członków RPP dotyczące inflacji w średnim okresie, a z drugiej - podwyższone oczekiwania inflacyjne. Wskaźnik CPI przekracza cel NBP już 18 miesięcy, zaś jego górną granicę odchyleń od celu 15 miesięcy (i to mimo podwyżek stóp procentowych w 2011 r. łącznie o 100pb), co stało się dla Rady sytuacją nie do zaakceptowania. Dzisiejsza podwyżka jednak niewiele w przypadku inflacji zmieni. Wzrost cen w Polsce - jak zauważa sama RPP w komunikacie - powodowany jest bowiem przede wszystkim czynnikami zewnętrznymi (wysokie ceny ropy, surowców i energii na świecie), a jeśli nawet czynnikami wewnętrznymi to takimi na które Rada i tak nie ma wpływu (podwyżki cen regulowanych). W mojej ocenie dzisiejsza podwyżka stóp nie wpłynie także zasadniczo na oczekiwani inflacyjne, które są mocno skorelowane z bieżącym poziomem wskaźnika CPI. Rada okazała się dziś konsekwentna, biorąc jednak pod uwagę dużą niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji w strefie euro po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji i prezydenckich we Francji nie sądzę aby RPP była skłonna dokonywać kolejnych podwyżek stóp. Chociażby z tego względu że będzie obawiać się popełnienia błędu podobnego do tego jaki w 2011 r. popełnił EBC. Ton dzisiejszego komunikatu, dużo łagodniejszy w porównaniu do tonu komunikatu kwietniowego, także moim zdaniem na to wskazuje. Oczekuję utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie w czerwcu i bardzo prawdopodobne jest w mojej ocenie że nie ulegną one już zmianie do końca br." - główny ekonomista Banku Pocztowego, Monika Kurtek.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane