Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2009 rok

 • Autor: PAP
 • Data: 09-09-2008, 15:03
Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2009 rok

Rząd przyjął we wtorek wstępny projekt ustawy budżetowej, przedłożony przez Ministerstwo Finansów. Zakłada on deficyt nieprzekraczający 18,2 mld zł, wzrost zatrudnienia w gospodarce o 2 proc., dynamikę PKB na poziomie 4,8 proc., a inflację - 2,9 proc.

Rząd przewiduje, że dochody budżetu państwa wyniosą prawie 269,9 mld zł, a wydatki nie więcej niż 288 mld zł. Deficyt ma wynieść nie więcej niż 18,2 mld zł. Wyliczenia te nie uwzględniają środków na finansowanie programów i projektów realizowanych przy udziale pieniędzy z UE. Zostaną one dołączone na późniejszym etapie prac nad ustawą.

"Utrzymanie deficytu na planowanym poziomie, spójnym z przyjętym w Programie Konwergencji. Aktualizacja 2007 r. oraz jego redukcja jest jednym z głównych priorytetów gospodarczych państwa" - poinformowała rzecznik prasowa MF Magdalena Kobos.

Relacja dochodów do PKB wyniesie 19,5 proc. Dochody z podatków mają wynieść ponad 252 mld zł, czyli o 9,4 proc. więcej niż w tym roku, a ich relacja do produktu krajowego brutto wzrośnie do 18,2 proc.

Dochody budżetu z VAT zaplanowano w wysokości 119,6 mld zł. Będzie to o 9,8 proc. więcej niż w 2008 r. Relacja tych dochodów do PKB wyniesie 8,7 proc. Jak wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) przy szacowaniu tych wielkości brano pod uwagę: realny wzrost spożycia o 4,5 proc., średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w wysokości 2,9 proc. oraz realny wzrost inwestycji o 10,0 proc.

W projekcie ustawy określono, że w 2009 r. do budżetu państwa wpłynie ponad 57,6 mld zł z tytułu podatku akcyzowego. Wpływ na to będzie miała m.in. większa akcyza na papierosy, gaz płynny do napędu silników spalinowych, ulga przysługująca od każdego litra biokomponentu dodanego do benzyny i oleju napędowego.

Zwiększą się również dochody pochodzące z podatku od gier - szacuje się, że wyniosą one ponad 1,36 mld zł, czyli o 4,9 proc. więcej niż w 2008 r.

O 16,2 proc. mają wzrosnąć wpływy budżetowe z CIT. Wyniosą one 33,1 mld zł. MF przewiduje, że dochody z PIT osiągną ponad 40,2 mld zł.

Projekt budżetu na 2009 r. zakłada, że z tytułu dochodów niepodatkowych (m.in. cło, dywidendy i wpłaty z zysku, dochody jednostek budżetowych, dochody zagraniczne) do budżetu wpłynie ponad 17,8 mld zł. Relacja tych dochodów do PKB wyniesie 1,3 proc.

Przychody z prywatyzacji zaplanowano na poziomie 12 mld zł, z czego wpływ netto do budżetu państwa może wynieść 6,76 mld zł. Pozostałe środki (5,24 mld zł) będą przeznaczone m.in. na: Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców czy tworzenie rezerwy na zaspokojenie roszczeń byłych właścicieli mienia przejętego przez Skarb Państwa.

Rząd planuje, że w 2009 r. zatrudnienie w gospodarce wzrośnie o 2 proc. Na koniec 2009 r. bez pracy ma pozostawać 1,3 mln osób, a bezrobocie ma wynieść 8,5 proc. Zmniejszy się jednak - do 4,8 proc. - dynamika PKB (wobec 5,5 proc. planowanych w tym roku), inflacja wyniesie 2,9 proc., realny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej - 3,6 proc., wzrost spożycia ogółem - 4,5 proc.

Według resortu finansów wskaźniki te mają pozytywny wpływ na wysokość dochodów budżetu, jednak konsekwencją niższej niż w 2008 r. dynamiki wzrostu PKB oraz planowanych zmian systemowych w podatkach, będzie zmniejszenie się tempa wzrostu dochodów podatkowych.

MF uważa, że zmiany podatkowe będą korzystne dla podatników. W przypadku osób fizycznych nastąpi znaczne obniżenie obciążeń dzięki nowej skali podatkowej ze stawkami na poziomie 18 proc. i 30 proc. Próg podatkowy ustalono na poziomie 85,528 zł, a kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł.

Według MF firmy odniosą korzyści ze zmian związanych z wprowadzeniem ułatwień w VAT. Poza tym w 2009 r. w stosunku do 2008 r. zostanie ponownie zwiększony udział gmin we wpływach z podatku PIT. Łącznie wzrośnie on w 2009 r. z 48,34 proc. do 48,57 proc.

Zgodnie z projektem od marca nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Będzie ona zależeć od wskaźnika średniorocznej inflacji w 2008 r. w stosunku do 2007 r., powiększonego o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2008 r. w stosunku do 2007 r.

Wydatki na infrastrukturę transportu lądowego ustalono w wysokości nie niższej niż 18 proc. planowanych na 2009 rok wpływów z akcyzy od paliw silnikowych.

Planowane jest zwiększenie subwencji dla jednostek samorządu terytorialnego, w tym części oświatowej subwencji ogólnej. Ma ona objąć wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli - o 5 proc. od stycznia i o 5 proc. od września 2009 r. Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej mają wzrosnąć o 3,9 proc. W sumie wydatki państwa powinny wzrosnąć o 5,3 proc. względem 2008 r.

Do uzasadnienia ustawy budżetowej na 2009 r. po raz pierwszy dołączono pełne uzasadnienie projektu budżetu w układzie zadaniowym, jako uzupełnienie dotychczasowego sposobu planowania wydatków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • 50-latka 07-12-2008, 12:40:
Jestem bardzo zadowolona z nowych progówe podatkowych, jest to niewątpliwie szansa na powolne powstanie kasy średniej, której obecnie nie ma.
Jest to również motywacja pracowników do lepszej pracy (zwłaszcza wydajniejszej) - która wiąże się z większymi płacami. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że byłam niejednokrotnie zażenowana, jak podlegli pracownicy netto do wypłaty dostawali więcej niż ja - ich szefowa, ale tylko dlatego, że byłam objęta II progiem podatkowym. Pracuję w Lasach Państwowych na stanowisku Głównego Księgowqego i z całą odpowiedzialnością informuję, że tego rodzaju sytuacje są na porządku dziennym. Jaka więc motywacja do pracy - żadna, pomijając oczywiście zasady wynagradzania kadry kierowniczej w lasach. System się zmienił, lecz nie dotyczy to tak wielkiej organizacji jaką są LP.
Z poważaniem: POLKA

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 936) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH