Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

RZądowy projekt reformy: emerytury dla kobiet i mężczyzn po 67. roku życia

 • Autor: PAP
 • Data: 15-02-2012, 20:03
RZądowy projekt reformy: emerytury dla kobiet i mężczyzn po 67. roku życia
Donald Tusk

Rządowy projekt reformy emerytalnej zakłada stopniowe podwyższanie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Reforma podnosi też wiek emerytalny rolników, sędziów i prokuratorów do 67 lat.

Projekt zakłada, że od 2013 r. wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn co cztery miesiące będzie podwyższany o kolejny miesiąc, co oznacza, że z każdym rokiem trzeba będzie pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób docelowy poziom 67 lat w przypadku mężczyzn ma zostać osiągnięty w roku 2020, natomiast kobiet - w 2040. Nowe regulacje objęłyby kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Zmiany mają objąć też sędziów i prokuratorów - będą oni przechodzić w stan spoczynku z dniem ukończenia 67. roku życia, przy czym ich wiek emerytalny będzie podwyższany stopniowo. Obecnie sędzia i prokurator przechodzą w stan spoczynku, z zachowaniem prawa do uposażenia, po ukończeniu 55 lat w przypadku kobiet, jeżeli przepracowały na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 25 lat, a w przypadku mężczyzn - 60 lat, jeżeli przepracowali na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 30 lat. W projekcie proponuje się, aby z prawa do przejścia w stan spoczynku - po osiągnięciu wyżej wymienionego wieku - mogły skorzystać wyłącznie osoby, które wymagane warunki spełnią do 31 grudnia 2017 r.

Projekt dotyczy też rolników, dla których wiek emerytalny będzie również podwyższony do 67 lat. Obecnie rolnik, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, ma prawo do emerytury po osiągnięciu 55 lat (dla kobiet) i 60 lat (dla mężczyzn), jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 30 lat i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. W projekcie proponuje się, aby z tego uprawnienia mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wyżej wymieniony wiek oraz staż ubezpieczeniowy osiągną do 31 grudnia 2017 r.

Bez zmian ma pozostać wiek uprawniający do świadczeń o charakterze wygasającym, tj. do emerytur pomostowych i świadczeń kompensacyjnych nauczycieli. Nie ulegną zmianie również warunki nabywania prawa do świadczeń przedemerytalnych. Konsekwencją zmiany powszechnego wieku emerytalnego byłoby natomiast wydłużenie okresu wypłaty tego rodzaju świadczeń.

O planach rządu dotyczących podwyższenia wieku emerytalnego poinformował w listopadzie 2011 r. premier Donald Tusk w swoim expose.

We wtorek rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu, które potrwają 30 dni.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • PapcioGargamel 20-02-2012, 08:41:
Problemem jest, że obecnej Unii Europejskiej ideologicznie bliżej do komunizmu niż mogłoby się z pozoru zdawać - model państwa opiekuńczego jest z natury deficytowy, a ten deficyt trzeba kiedyś zacząć spłacać. No chyba, że planujemy jak Argentyna bankrutować co 5-10 lat, można i tak. Ale jeśli chcemy utrzymać obecny system to bolesne dla portfela zmiany są konieczne - całe rzesze emerytów rodem z poprzedniego systemu pożyją jeszcze wieeeeeele lat i pieniądze obecnie młodych zamiast pracować na ich emerytury są na bieżąco konsumowane. Efekt? Czy 65 czy 67 to i tak przydział od państwa będzie żenująco niski i może już nawet nie starczyć na sznur i pół litra na drogę. A co do programów rozwojowych - wybacz Zystan, ale popatrz na co idą pieniądze z funduszy strukturalnych Unii: kretyńskie szkolenia, inwestycje co w założeniu mają pójść na sprzedaż jak minie okres wymaganego wykorzystania itp. Po co się więc wysilać, skoro tylko niewielki procent inwestycji przynosi efekty? Jako społeczeństwo, jeszcze nie dorośliśmy do myśli że jak stworzymy coś co działa to bogacą się inni, a jak oni się bogacą to bogacimy się i my. Lepiej się nachapać, a potem zwinąć interes i śmiać się wszystkim w twarz.
 • Zystan 16-02-2012, 21:57:
Żeby takie brednie wymyślić to nie potrzeba być mądrym i wykształconym. Wystarczy zostać. Premierem lub ministrem! Pytanie: Dlaczego ten mądry Rząd kreuję politykę ekspansji finansowej poprzez podatki, haracze ubezpieczeniowe, mandaty, kary i inne opłaty? Dlaczego nie ma programu ani działań w zakresie rozwoju gospodarczego kraju ?! W przekazaniu programu rozwoju gospodarczego kraju trzeba wykazać się wiedzą i operatywnością. To wymaga pracy i zaangażowania do myślenia urzędników. Po co się wysilać? To jest to samo co z tym komentarzem - do kogo on dotrze i po co pisać?

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane