Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Sawicki: we wrześniu wniosek do KE o przesunięcia środków w ramach PROW

 • Autor: PAP
 • Data: 04-08-2008, 16:28

Na początku września do Komisji Europejskiej trafi przygotowywany w resorcie rolnictwa wniosek o przesunięcia środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) - zapowiedział szef resortu, Marek Sawicki.

Ministerstwo chce m.in. aby więcej środków trafiło na renty strukturalne dla rolników, inwestycje wodne (np. zbiorniki retencyjne) oraz dofinansowanie zmiany profilu działalności w kierunku nierolniczym. Zmiany w PROW na lata 2007-2013 mają być jeszcze konsultowane z organizacjami rolniczymi. - Przygotowujemy w tych dniach zmiany w niektórych obszarach działania PROW. Chcemy przesunąć środki z niektórych działań w kierunku tych, które uważamy za najważniejsze. Po pierwsze musimy wzmocnić renty strukturalne - powiedział w poniedziałek minister podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Dodał, że na renty strukturalne zaplanowano wcześniej mniej środków niż już zakontraktowano; wpłynęła na to nie tylko skala potrzeb, ale i kurs złotego wobec euro. Przesunięcie środków ma służyć realizacji już podjętych wobec rolników zobowiązań, ale także ogłoszeniu kolejnego naboru wniosków. W sumie na ten cel miałoby trafić dodatkowo ok. 500 mln euro.

Ministerstwo zamierza też zwiększyć planowane wydatki w zakresie melioracji i gospodarowania wodą w środowisku rolniczym. Dotychczas program przewidywał na ten cel ok. 440 mln euro. - Szukam przesunięć na poziomie 500 mln euro, by rzeczywiście zacząć budować zbiorniki retencyjne, zacząć myśleć o małej i dużej retencji - wyjaśnił Sawicki.

Jak mówił, na podobne inwestycje są środki w programach rolno- środowiskowych, jednak bez odpowiedniej gospodarki wodnej trudno będzie utrzymać siedliska ptaków, łąki ekologiczne itp. - stąd potrzeba wzmocnienia finansowania takich działań.

Sawicki chciałby również, aby środki przeznaczone na rozwój tzw. mikroprzedsiębiorstw na wsi zostały przesunięte na projekty związane z różnicowaniem działalności na wsi w kierunku nierolniczym. Mikroprzedsiębiorstwa bowiem mogą liczyć także na wsparcie z innych funduszy.

- Chciałbym, nie likwidując oczywiście wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw, przynajmniej zrównać zasady, aby była podobna ilość środków dla rolnika, który chce odejść z rolnictwa i rozpocząć działalność gospodarczą, jak i dla tego, który mieszka na wsi i już taką działalność prowadzi - wyjaśnił minister. Resort zapowiada ponadto zmianę zasad w programie skierowanym do młodych rolników oraz w zakresie rent strukturalnych. Chodzi o to, by warunki związane z wykształceniem osób korzystających z pomocy oraz średnią powierzchnią ich gospodarstw nie stanowiły już barier, jak było dotąd w niektórych regionach.

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Śmiechu warte 11-08-2008, 09:50:
Wszystko co się dzieje to nic innego niż JEDNA WIELKA KAMPANIA WYBORCZA PSL kosztem racjonalnych decyzji w zakresie gospodarki. Robimy dobrze rolnikom, dajemy im emerytury pomostowe, przekazujemy śmieszną kasę dużej ilości małych firemek i rolniczków bo to wszystko WYBORCY, WYBORCY, WYBORCY... Kto by tam patrzył na racjonalność, efektywność wydatkowania kasy, badania i ewaluacje w tym zakresie...! Liczy się wizerunek PSL jako partii która dba o siebie, a nie o Polskę! To kolejny po Krusie i Agencjach przejaw działania tych ludzi... Niech ktoś ich zatrzyma dopóki nie jest jeszcze za późno!!!
 • GP 11-08-2008, 09:26:
W PROW Ministerstwo w działaniu "zwiekszenie wartości dodanej " zapisało kto może sie ubiegać cyctat:
Intensywność pomocy
Poziom pomocy wynosi maksymalnie:
50% kosztów inwestycji kwalifikującej się do objęcia pomocą, realizowanej
przez przedsiębiorcę wykonującego działalność jako małe lub średnie
przedsiębiorstwo:
− który zaopatruje się w surowce na podstawie umów długoterminowych,
zawieranych z grupami producentów rolnych lub wstępnie uznanymi
grupami lub uznanymi organizacjami producentów owoców i warzyw lub
− który jest zarejestrowany jako grupa producentów rolnych lub ich związek,
lub wstępnie uznana grupa, lub uznana organizacja producentów owoców i
warzyw lub
 • GP 11-08-2008, 09:22:
Grupy producenckie MAJĄ możliwość korzystania z działania inwestycyjnego i to właśnie w PROW w działaniu Zwiększenie wartości dodanej.. czyli tam gdzie przetwórcy. O co tu chodzi? Wolą jednak korzystać z innego instrumentu (nie PROWOWskiego) bo tam zwrot jest na poziomie 75%( ale tylko na inwestycje w przygotowanie produktów do sprzedazy).

Zobacz wszystkie komentarze (3)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane