REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Sejm o zwrocie nadpłaty VAT dla byłych wspólników spółek cywilnych

 • Autor: PAP
 • Data: 19-05-2010, 18:30

Byli wspólnicy rozwiązanych spółek cywilnych, które były podatnikami VAT, powinni mieć prawo do zwrotu nadpłaty tego podatku - uważają posłowie wszystkich klubów. Zadeklarowali oni poparcie projektu, który przewiduje odpowiednie zmiany przepisów.

REKLAMA

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Przedstawiający go senator Marek Trzciński wyjaśnił, że dokument dostosowuje przepisy Ordynacji podatkowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca 2009 r. TK uznał, że są one niezgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim nie regulują trybu złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty VAT przez byłych wspólników rozwiązanej spółki cywilnej, będącej podatnikiem VAT.

"Prawo do zwrotu nadpłaty podatku VAT stanowi prawo majątkowe podlegające ochronie konstytucyjnej" - zaznaczył Trzciński. Dodał, że nadpłata powinna być zwrócona podatnikom; w przeciwnym razie Skarb Państwa uzyskuje świadczenie, które mu nie przysługuje. Zakwestionowane przez TK przepisy powodują, że państwo bogaci się kosztem wspólników rozwiązanej spółki cywilnej, którzy nie mogą odzyskać nadpłaty VAT także w postępowaniu cywilnym.

Trzciński wyjaśnił, że Senat proponuje wprowadzenie do Ordynacji podatkowej przepisów regulujących kwestie techniczne związane z możliwością złożenia korekty deklaracji VAT i wniosku o stwierdzenie nadpłaty VAT przez byłych wspólników spółki cywilnej. Zdaniem Senatu, wejście w życie ustawy nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu.

Jacek Brzezinka z PO zwrócił uwagę, że mimo iż wspólnicy nie mogą odzyskać nadpłaty VAT po rozwiązaniu spółki cywilnej, ciąży na nich odpowiedzialność za jej zobowiązania podatkowe. Zwrócił uwagę, że proponowane przez Senat regulacje mają dotyczyć także zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym.

"Mając na uwadze, że przyjęcie zaproponowanych przez Senat rozwiązań przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, jest korzystne dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i usuwa asymetrię dotyczącą praw i obowiązków podatników (...), klub PO opowiada się za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach sejmowych" - powiedział Brzezinka.

Zmianę w imieniu klubu PiS poparł Andrzej Szlachta. "Biorąc pod uwagę wyrok TK, który dokonał oceny konstytucyjności braku przepisów proceduralnych pozwalających na złożenie korekty deklaracji i wniosku o zwrot nadpłaty VAT przez wspólników rozwiązanej spółki cywilnej, klub PiS poprze w dalszym procedowaniu przedmiotowy projekt ustawy" - zadeklarował.

Poparcie wyrazili także przedstawiciele Lewicy i PSL.

Propozycje Senatu pozytywnie ocenił rząd. Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że podczas prac komisji będzie można ewentualnie uwzględnić drobne zastrzeżenia rządu. Wyjaśnił, że nieuwzględnione wnioski wspólników o zwrot VAT opiewają na kwotę ok. 1 mln zł. "Skutki dla budżetu nie są oszałamiające. Nie możemy natomiast oszacować skutków wniosków, które nie zostały złożone" - zaznaczył.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (25 614) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH