Sejmowa komisja za zmienionym projektem o minimalnej stawce godzinowej za pracę
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się we wtorek za zmienionym projektem o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenia i w ramach samozatrudnienia.
Rządowym projektem ustalającym minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy na umowę-zlecenie i dla samozatrudnionych na poziomie 12 zł od 1 stycznia 2017 r. zajmie się najprawdopodobniej w środę Sejm w drugim czytaniu.
Za sprawozdaniem opowiedziało się 28 posłów, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Komisja przyjęła we wtorek swoje sprawozdanie z prac prowadzonych w podkomisji. Posłowie do pierwotnego tekstu wprowadzili w podkomisji kilka poprawek uściślających i redakcyjnych. Również podczas wtorkowego posiedzenia posłowie proponowali poprawki o charakterze legislacyjnym. Nie zmieniono meritum projektu - większość komisji opowiedziała się m.in. przeciw propozycji, by powrócić do dotychczasowych zasad wynagradzania młodych pracowników - aby otrzymywali 80 proc. stawki wynagrodzenia minimalnego. Przypominano, że projekt jest wynikiem kompromisu zawartego między związkowcami a pracodawcami w Radzie Dialogu Społecznego i należy to porozumienie uszanować.
W projekcie zapisano, że stawka będzie wynosiła 12 zł za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie. Ponieważ w 2017 r. będzie obowiązywała nowa kwota wynagrodzenia minimalnego, również godzinowa stawka minimalna zostanie automatycznie zwaloryzowana. Projekt zakłada też niewliczanie dodatku za pracę w porze nocnej do wynagrodzenia.
W kolejnych latach kwota miałaby być podwyższana w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji dotyczących wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.
Stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Projekt precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.
Wynagrodzenie wynikające z zastosowania minimalnej stawki godzinowej ma być wypłacane w formie pieniężnej, co najmniej raz w miesiącu. Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek.

- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!