Śląsk: Będzie kontrola w sprawie rozbiórki bunkrów pod budowę centrum logistycznego
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków skontroluje poprawność procesu uzgadniania inwestycji w Rudzie Śląskiej, w ramach której wyburzane są trzy z sześciu schronów bojowych z końca lat 30. XX w. Kontrolę zleciła generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin.
Wyburzenie trzech schronów, będących częścią dawnego Obszaru Warownego Śląsk, wiąże się z budową na tym terenie centrum logistycznego. Miejski konserwator zabytków zgodził się na to - na podstawie decyzji podjętych wiele lat wcześniej - pod warunkiem wyremontowania i wyeksponowania trzech pozostałych tam schronów. Rudzcy urzędnicy wskazują, że ostateczną decyzję pozwalającą obecnemu inwestorowi na rozbiórkę obiektów i budowę tam bazy logistycznej wydano w 2010 r., a schrony od 12 lat nie są objęte ochroną.
W Rudzie Śląskiej znajduje się w sumie 66 schronów bojowych. W przeważającej większości jest to część Obszaru Warownego Śląsk - pasma umocnień obronnych przecinających obszar Górnego Śląska na odcinku ok. 60 km, od Przeczyc na północy do miejscowości Wyry na południu. Zbudowane w okresie międzywojennym przygraniczne obiekty miały chronić Śląsk i zlokalizowany tu przemysł przed atakiem ze strony III Rzeszy.
"Dzięki interwencji Miejskiego Konserwatora Zabytków, inwestor na etapie projektowym zgodził się na zmniejszenie swojej inwestycji, co pozwoliło ocalić pozostałe zlokalizowane na tym terenie schrony bojowe. Inwestor zobowiązał się do wyremontowania i wyeksponowania trzech schronów bojowych, a także do odzyskania i wyeksponowania elementów wyposażenia pozyskanych z rozbieranych trzech schronów" - poinformował rudzki konserwator zabytków Łukasz Urbańczyk.
Teren w dzielnicy Kochłowice, na którym znajduje się sześć bunkrów dawnego punktu oporu "Radoszowy", od kilkunastu lat jest w rękach prywatnych. Powstaje tam centrum logistyczne Prologis, co wiąże się z wyburzeniem części obiektów. Ich los wzbudził protest miłośników fortyfikacji. Jak podało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tej sprawie interweniowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz liczni pasjonaci historii. W odpowiedzi zlecona została kontrola.
"Generalny Konserwator Zabytków, prof. IH PAN Magdalena Gawin wystąpiła do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o przeprowadzenie kontroli działań Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej (...). Kontrola ma na celu sprawdzenie poprawności procesu uzgadniania inwestycji planowanej na obszarze, na którym zlokalizowane są wyburzane fortyfikacje" - podał we wtorek resort kultury.
