Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Solidarność RI chce m.in zwiększenia budżetu WPR

 • Autor: RW, portalspozywczy.pl
 • Data: 02-07-2010, 12:05
Solidarność RI chce m.in zwiększenia budżetu WPR

Zwiększenie budżetu UE przeznaczonego na rolnictwo, wprowadzenie jednolitego systemu płatności bezpośrednich dla wszystkich państw członkowskich, odejście od historycznych pułapów (kopert) płatności oraz zachowanie mechanizmów interwencji rynkowej - to tylko niektóre postulaty przekazane przez Przewodniczącego Jerzego Chróścikowskiego do Komisji Europejskiej w ramach debaty publicznej na temat przyszłości WPR.

Dla zapewnienia skuteczności i przejrzystości przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej , zdaniem Jerzego Chróścikowskiego potrzebne jest przede wszystkim: zwiększenie budżetu UE przeznaczonego na rolnictwo, aby wyrównać płatności w nowych krajach członkowskich wobec krajów „starej Piętnastki", wprowadzenie jednolitego systemu płatności bezpośrednich dla wszystkich państw członkowskich i odejście od historycznych pułapów (kopert) płatności oraz zachowanie mechanizmów interwencji rynkowej oraz mechanizmów zabezpieczających dochody rolników w sytuacji nagłych wahań cenowych i sytuacji kryzysowych w rolnictwie i na poszczególnych rynkach rolnych z jednoczesnym zwiększeniem skuteczności tych mechanizmów.

Do dnia 3 czerwca poprzez specjalną witrynę internetową każdy obywatel UE a także organizacje i instytucje mógł zabrać głos we wstępnych konsultacjach na temat Wspólnej Polityki Rolnej.

Zdaniem Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność" obywatele UE oczekują zagwarantowania społeczeństwu przez rolnictwo bezpieczeństwa żywnościowego poprzez produkcję bezpiecznej zdrowej, naturalnej i tradycyjnej żywności wysokiej jakości, produkowanej przez gospodarstwa rodzinne w oparciu o poszanowanie środowiska naturalnego i bioróżnorodności, a także dostarczanie dóbr pozaprodukcyjnych związanych m.in. z zachowaniem charakterystycznych elementów krajobrazu przyrodniczego oraz pomocy w przeciwdziałania postępującym zmianom klimatycznym.
W opinii związku kluczowym założeniem reformy Wspólnej Polityki Rolnej powinno być zapewnienie rolnikom z całej Unii Europejskiej równych warunków konkurencji na jednolitym rynku europejskim, które zapewnią równe traktowanie rolników ze wszystkich państw członkowskich. W celu ograniczenia kosztów implementacji WPR i zapewnienia przejrzystości procedur, które są w dużej mierze nieczytelne i powodują brak zrozumienia w społeczeństwie, co do konieczności dalszego wspierania rolnictwa, potrzebne jest ujednolicenie i uproszczenie procedur w ramach WPR.

Rolnicy zrzeszeni w rolniczej Solidarności uznają, że niezbędne jest podjęcie działań mających na celu umocnienia pozycji i roli rolników w łańcuchu żywnościowym, jako producentów i dostawców żywności dla społeczeństwa, a także, jako dostawców dóbr niepowiązanych bezpośrednio z produkcją rolną ( ochrona środowiska naturalnego z zachowaniem naturalnych form krajobrazu, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym). Jednym z celów powinno stać się dostosowanie WPR do zmieniającej się rzeczywistości na rynku wewnętrznym i globalnym oraz wprowadzenie skutecznych mechanizmów pozwalających na szybsze reagowanie na występujące na rynkach zjawiska oraz na zaistniałe sytuacje kryzysowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 582) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH