REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Spadł eksport towarów konsumpcyjnych

  • Autor: PAP
  • Data: 12-11-2012, 16:11

W II kwartale 2012 roku miał miejsce spadek eksportu do Unii Europejskiej przy jednoczesnym podobnym wartościowo wzroście eksportu na rynki wschodnie - podał NBP w raporcie na temat bilansu płatniczego w II kwartale. Zaobserwowano tendencję wzrostową eksportu dóbr o charakterze zaopatrzeniowym, osłabienie zaś wykazywał eksport towarów konsumpcyjnych.

REKLAMA

"Eksport w II kwartale 2012 r. wyniósł 35,7 mld euro i wzrósł o 0,4 proc. w porównaniu z II kwartałem 2011 r. Stosunkowo mały wzrost eksportu jest konsekwencją spadku eksportu do Unii Europejskiej przy jednoczesnym podobnym wartościowo wzroście eksportu na rynki wschodnie" - napisano w raporcie.

"Dobra o charakterze zaopatrzeniowym stanowią największą część polskich towarów kupowanych przez zagranicę, a tendencja eksportu tych towarów jest wzrostowa. W przeciwieństwie do trendu w eksporcie dóbr zaopatrzeniowych, osłabienie wykazuje eksport towarów konsumpcyjnych. Wynika to głównie z mniejszego popytu na najważniejsze towary należące do tej grupy: samochody osobowe i odbiorniki TV. Osłabienie to jest kompensowane systematycznym wzrostem eksportu żywności. Eksport surowców i paliw oraz dóbr inwestycyjnych w omawianym kwartale miał niewielki wpływ na zmianę eksportu ogółem" - dodano.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

REKLAMA
PARTNERZY PORTALU
City Board - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu www.nagel-group.com - partner portalu