Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Spowolnienie wzrostu gospodarczego będzie widoczne już w I kwartale 2016

 • Autor: Credit Agricole
 • Data: 29-02-2016, 11:33
Spowolnienie wzrostu gospodarczego będzie widoczne już w I kwartale 2016
Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Fot. Newseria

- Do obniżenia dynamiki PKB przyczynią się przede wszystkim efekty wysokiej ubiegłorocznej bazy dla eksportu i inwestycji, a także obserwowane obecnie pogorszenie koniunktury w strefie euro, w tym w szczególności w gospodarce niemieckiej - ocenia Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Jak wskazują najnowsze dane GUS, tempo wzrostu PKB w IV kw. 2015 r. wyniosło 3,9 proc. r/r wobec 3,5 proc. w III kw. i było zgodne z opublikowanym wcześniej wstępnym szacunkiem. Tym samym roczna dynamika PKB w IV kw. była najwyższa od IV kw. 2011 r. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych dynamika PKB wyniosła 3,7 proc. r/r wobec 3,6 proc. r/r w III kw. W ujęciu kwartalnym, odsezonowane tempo wzrostu PKB zwiększyło się do 1,1 proc. z 0,9 proc. w III kw.

W ocenie Borowskiego, podobnie jak w III kw., głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w IV kw. był popyt krajowy, którego wkład do dynamiki PKB wyniósł 3,9 pkt. proc. wobec 3,1 pkt. proc. w III kw. - Do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w porównaniu z III kw. w największym stopniu przyczyniło się zwiększenie dynamiki spożycia publicznego (wzrost wkładu z 0,5 do 0,9 pkt. proc.). Czynnikiem dynamizującym wzrost gospodarczy były również inwestycje (wzrost wkładu z 0,9 do 1,3 pkt. proc.), które – dzięki przyspieszeniu realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych z perspektywy 2007-2013 - zwiększyły się o 4,9 proc. r/r wobec 4,6 proc. r/r w III kw. - dodaje. - Z kolei mimo dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy tempo wzrostu konsumpcji prywatnej nie zmieniło się w porównaniu z III kw. i wyniosło 3,1 proc. r/r (spadek wkładu z 1,8 do 1,5 pkt. proc.) - przypomina główny ekonomista Credit Agricole.

W opinii Jakuba Borowskiego wzrost PKB był również wspierany przez zwiększenie kontrybucji zapasów z -0,1 pkt. proc w III kw. do 0,2 pkt. proc., który w znacznym stopniu ograniczył niekorzystny wpływ eksportu netto na dynamikę PKB (spadek wkładu z 0,4 pkt. proc. do zera). - Zmniejszenie wkładu eksportu netto był efektem silniejszego przyspieszenia wzrostu importu (z 3,1 proc. r/r w III kw. do 9,4 proc. r/r) niż eksportu (z 3,9 proc. r/r do 9,1 proc. r/r). Podobnie jak w poprzednich latach w całym 2015 r. wzrost eksportu (6,5 proc.) był szybszy niż wzrost PKB, w wyniku czego udział eksportu w PKB osiągnął poziom najwyższy w historii (49,2 proc.) - dodaje.

Jak ocenia Borowski, wzrost PKB w Polsce w 2016 r. będzie ograniczany także przez znaczący spadek dynamiki inwestycji publicznych związany z mniejszym wykorzystaniem środków unijnych na początku nowej perspektywy finansowej 2014-2020, w tym w szczególności w jednostkach samorządu terytorialnego (por. MAKROmapa z 15.02.2015). - W kierunku przyspieszenia wzrostu gospodarczego będzie oddziaływało uruchomienie począwszy od II kw. programu "Rodzina 500+", który poprzez znaczący transfer do gospodarstw domowych przyczyni się do silnego zwiększenia dynamiki konsumpcji prywatnej - dodaje.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 038) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH