Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Still: Infrastrukturę trzeba dopasowywać do potrzeb każdego przedsiębiorstwa

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
  • Data: 24-02-2012, 14:19
Still: Infrastrukturę trzeba dopasowywać do potrzeb każdego przedsiębiorstwa

W nowoczesnym zarządzaniu magazynem coraz częściej dąży się do optymalizacji zachodzących w nim procesów, upatrując w tym metodę na obniżenie kosztów i poprawę wydajności pracy. Kluczem do usprawnienia przepływu towarów i zmniejszenia wydatków ponoszonych na transport wewnętrzny jest indywidualne dopasowanie infrastruktury do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Tomasz Sobczak z firmy STILL Polska.

W przypadku branży spożywczej dobór odpowiednich regałów oraz strategii magazynowania i pobierania towarów pozwala zmniejszyć kubaturę strefy składowania, co generuje znaczne oszczędności w obiektach, gdzie należy utrzymywać określoną temperaturę np. w chłodniach. Z kolei ograniczenie liczby ścieżek i korytarzy roboczych oraz zastosowanie rozwiązań energooszczędnych w wózkach widłowych pozwoli obniżyć ponoszone wydatki na ich bieżące użytkowanie. Nowoczesna flota może zostać wyposażona w takie technologie jak baterie litowo-jonowe czy napęd hybrydowy, które zapewniają ich bardziej ekonomiczną i wydajną pracę.

W przypadku wózków elektrycznych korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie programów sterujących odbiornikami elektrycznymi tj. oświetlenie, ogrzewanie czy wycieraczki. Wyłączenie niewykorzystywanych w danej chwili urządzeń np. świateł i ogrzewania podczas długiego postoju czy przednich reflektorów podczas jazdy do tyłu pozwala na uzyskanie oszczędności od 10% do 20% pobieranej energii. Duże znaczenie dla optymalizacji magazynu ma także postępująca automatyzacja. Coraz większą popularnością cieszą się choćby technologia RFID pozwalająca na radiową identyfikację przepływu towarów w magazynie, samobieżne wózki widłowe oraz technologie sterowania głosowego.

Nowoczesna, indywidualnie dopasowana infrastruktura nie jest jedyną metodą optymalizacji. Warto udoskonalić procesy logistyczne także w już funkcjonujących obiektach, bez tak kosztownych inwestycji. Na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań IT, które wspomagają proces racjonalnego planowania przepływu materiałów, kontrolują wykorzystanie floty czy monitorują stan techniczny wózków widłowych zapewniając ich pełną dostępność do pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH