Streżyńska: 110 tys. wniosków w pierwszym dniu Rodziny 500 plus

Do soboty rano w kraju złożono 110 tys. wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus - podała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Minister rodziny Elżbieta Rafalska uważa start za bardzo udany, a resort finansów liczy, że program dobrze wpłynie na gospodarkę.
POWIĄZANE TEMATY
Streżyńska oceniła w sobotę na konferencji prasowej, że gdyby w takim tempie były dalej składane wnioski, to wszyscy uprawnieni do tego Polacy mogliby je złożyć do końca kwietnia.
Minister cyfryzacji zwróciła też uwagę na kwestie bezpieczeństwa w sieci. "Już pierwszego dnia - dzięki pracy naszej i naszych partnerów z innych resortów - zostały zatrzymane dwie osoby, które próbowały dokonywać finansowych nadużyć w sieci. Zamknięto też inne oszukańcze strony internetowe, podszywające się pod stronę rządową" - powiedziała.
Zachęcała rodziców, aby szukać informacji na temat programu na stronach internetowych ministerstw: cyfryzacji i rodziny.
Rafalska oceniła, że start programu Rodzina 500 plus był "bardzo udany, jak na tak duże wyzwanie organizacyjne". "Patrząc na to, ile wniosków spłynęło do samorządów, i ile drogą online, w mojej ocenie wnioskodawcy złożą je w ciągu miesiąca, góra półtora (miesiąca)" - oceniła. Przypomniała, że okres ich przyjmowania wynosi trzy miesiące. Szefowa resortu rodziny podziękowała wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu programu, a także mediom, samorządom oraz rodzinom, które - jak zaznaczyła - wykazały się wyrozumiałością i zrozumieniem.
Minister finansów Paweł Szałamacha zapewnił, że finansowanie programu Rodzina 500 plus jest "w pełni zabezpieczone". "Wpływy do budżetu w marcu - pierwsza rata podatku bankowego. Wpływy w postaci aukcji LTE. Pracujemy nad poprawą ściągalności podatków w następnych latach. Aktywność programów podatkowych w ostatnich tygodniach-miesiącach zaczyna przynosić efekty" - podkreślił.
"W budżecie na 2016 rok jest zarezerwowane 17 miliardów złotych. Spodziewamy się po tym programie także pozytywnego wpływu na gospodarkę. Nie jestem w tym odosobniony. W ostatnich tygodniach zauważalna była fala pozytywnych rekomendacji (...) w postaci podwyższenia prognozy wzrostu PKB w 2016 r. Jestem przekonany, że ten program przyczyni się do ziszczenia się naszej prognozy zawartej w ustawie budżetowej i odniesie pozytywny skutek na procesy gospodarcze także w następnych latach" - zaznaczył.
Ocenił, że prognoza wzrostu PKB na ten rok na poziomie 3,8 proc. jest realnym celem. "Liczę na pozytywną niespodziankę w trzecim i czwartym kwartale, kiedy ten efekt zostanie odczuty w postaci większego strumienia popytowego w polskiej gospodarce" - podkreślił Szałamacha.

- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!