Towary FMCG to produkty o największym potencjale w eksporcie na Ukrainę

Według wstępnych danych, w 2013 roku obroty towarowe pomiędzy Polską i Ukrainą wyniosły 7,9 mld USD, wzrosły o 1,4 proc. w stosunku do 2012 r. Polski eksport na Ukrainę zwiększył się o 8,5 proc. i osiągnął wartość 5,7 mld USD, natomiast import obniżył się o 13 proc. do poziomu 2,2 mld USD. Oznacza to kontynuację trwającej w 2012 r. tendencji wyższej dynamiki polskiego eksportu w stosunku do tempa zmian importu z Ukrainy - informuje Stowarzyszenie Eksporterów Polskich, na podstawie opracowania Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej Ministerstwa Gospodarki.
POWIĄZANE TEMATY
Jak czytamy w raporcie, największe możliwości utrzymania bądź umocnienia pozycji przez polskie towary na rynku ukraińskim dotyczą dóbr konsumpcyjnych tzw. szybko zbywalnych: wybranych artykułów rolno-spożywczych (np. owoców), artykułów higienicznych, kosmetyków, lekarstw, środków piorących itp.
W okresie styczeń-listopada 2013 roku obroty towarowe pomiędzy Polską i Ukrainą wzrosły o 0,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosły 7,2 mld USD. Polski eksport na Ukrainę zwiększył się o 8,8 proc. i osiągnął wartość 5,2 mld USD, natomiast import obniżył się o 16 proc. do poziomu 1,9 mld USD.
W tym okresie główną pozycją w polskim eksporcie na Ukrainę stanowiły wyroby przemysłu elektromaszynowego (28,4 proc. eksportu na Ukrainę ogółem). Wyroby przemysłu chemicznego to 18,1 proc. eksportu, produkty mineralne 10,9 proc., a artykuły rolno-spożywcze 10,5 proc.
W strukturze importu towarów z Ukrainy największe pozycje to: wyroby metalurgiczne - 30,9 proc., produkty mineralne - 28,5 proc., artykuły rolno-spożywcze - 21 proc.
Ukraina jest członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Posiada dwustronne umowy o wolnym handlu z krajami WNP. Jest także członkiem organizacji międzynarodowych i regionalnych takich jak m.in. ONZ, MFW, BŚ, IFC, FAO UNICTAD, UNIDO, GUAM, BSEC. 16 maja 2008 roku Ukraina została członkiem WTO, przyjmując szereg zobowiązań, m.in. w zakresie liberalizacji dostępu do rynku.
Ukraina wynegocjowała z UE umowę stowarzyszeniową, której integralną częścią jest umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu. Decyzją Gabinetu Ministrów z dnia 21 listopada 2013 roku Ukraina zawiesiła proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej.
Największym odbiorca towarów z Ukrainy jest Rosja z udziałem w eksporcie 24,5 proc. Kraj ten jest także największym dostawcą swoich produktów na Ukrainę (30,2 proc. udziału w imporcie).
Udział krajów WNP w ukraińskim eksporcie towarowym wyniósł 35,9 proc., państw UE 26 proc., a państw azjatyckich 26,2 proc. Polska miała 4 proc. udziału w eksporcie Ukrainy. Po stronie importu na Ukrainę na początku listopada 2013 r. udział państw UE wynosił 34,6 proc., państw WNP 36,5 proc., a państw azjatyckich 20 proc. Polska posiadała 5,2 proc. udziału.
- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!