Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Towary FMCG to produkty o największym potencjale w eksporcie na Ukrainę

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 27-02-2014, 15:11
Towary FMCG to produkty o największym potencjale w eksporcie na Ukrainę

Według wstępnych danych, w 2013 roku obroty towarowe pomiędzy Polską i Ukrainą wyniosły 7,9 mld USD, wzrosły o 1,4 proc. w stosunku do 2012 r. Polski eksport na Ukrainę zwiększył się o 8,5 proc. i osiągnął wartość 5,7 mld USD, natomiast import obniżył się o 13 proc. do poziomu 2,2 mld USD. Oznacza to kontynuację trwającej w 2012 r. tendencji wyższej dynamiki polskiego eksportu w stosunku do tempa zmian importu z Ukrainy - informuje Stowarzyszenie Eksporterów Polskich, na podstawie opracowania Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej Ministerstwa Gospodarki.

Jak czytamy w raporcie, największe możliwości utrzymania bądź umocnienia pozycji przez polskie towary na rynku ukraińskim dotyczą dóbr konsumpcyjnych tzw. szybko zbywalnych: wybranych artykułów rolno-spożywczych (np. owoców), artykułów higienicznych, kosmetyków, lekarstw, środków piorących itp.

W okresie styczeń-listopada 2013 roku obroty towarowe pomiędzy Polską i Ukrainą wzrosły o 0,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosły 7,2 mld USD. Polski eksport na Ukrainę zwiększył się o 8,8 proc. i osiągnął wartość 5,2 mld USD, natomiast import obniżył się o 16 proc. do poziomu 1,9 mld USD.

W tym okresie główną pozycją w polskim eksporcie na Ukrainę stanowiły wyroby przemysłu elektromaszynowego (28,4 proc. eksportu na Ukrainę ogółem). Wyroby przemysłu chemicznego to 18,1 proc. eksportu, produkty mineralne 10,9 proc., a artykuły rolno-spożywcze 10,5 proc.

W strukturze importu towarów z Ukrainy największe pozycje to: wyroby metalurgiczne - 30,9 proc., produkty mineralne - 28,5 proc., artykuły rolno-spożywcze - 21 proc.

Ukraina jest członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Posiada dwustronne umowy o wolnym handlu z krajami WNP. Jest także członkiem organizacji międzynarodowych i regionalnych takich jak m.in. ONZ, MFW, BŚ, IFC, FAO UNICTAD, UNIDO, GUAM, BSEC. 16 maja 2008 roku Ukraina została członkiem WTO, przyjmując szereg zobowiązań, m.in. w zakresie liberalizacji dostępu do rynku.

Ukraina wynegocjowała z UE umowę stowarzyszeniową, której integralną częścią jest umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu. Decyzją Gabinetu Ministrów z dnia 21 listopada 2013 roku Ukraina zawiesiła proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej.

Największym odbiorca towarów z Ukrainy jest Rosja z udziałem w eksporcie 24,5 proc. Kraj ten jest także największym dostawcą swoich produktów na Ukrainę (30,2 proc. udziału w imporcie).

Udział krajów WNP w ukraińskim eksporcie towarowym wyniósł 35,9 proc., państw UE 26 proc., a państw azjatyckich 26,2 proc. Polska miała 4 proc. udziału w eksporcie Ukrainy. Po stronie importu na Ukrainę na początku listopada 2013 r. udział państw UE wynosił 34,6 proc., państw WNP 36,5 proc., a państw azjatyckich 20 proc. Polska posiadała 5,2 proc. udziału.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 290) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH