Trzeba zwiększyć zakres pomocy dla przedsiębiorców z terenów powodzi
Choć nie ma jeszcze szacunków skali zniszczeń, można jednak zakładać, że pośrednio i bezpośrednio skutkami dwu fal powodzi zostało dotkniętych tysiące firm – stwierdzają w specjalnym raporcie Pracodawcy RP.
Odnoszą się w nim do projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r., jakie rząd przyjął 8 bm.
Mówiąc o skutkach bezpośrednich, stowarzyszenie ma na myśli: szkody w majątku trwałym przedsiębiorstwa, kłopoty z płynnością działalności firmy związane z niemożnością dotarcia pracowników do zakładu pracy, czy też brak możliwości ekspedycji wytworzonych przez daną firmę produktów na skutek zniszczonej infrastruktury.
„Ale gospodarka to system naczyń połączonych. Istnieje grupa firm, które choć bezpośrednio przez powódź nie zostały dotknięte, to jej skutki odczuły poprzez np. brak zamówień ze strony przedsiębiorstw, które zostały poszkodowane" - podkreślają autorzy raportu. Spowodowało to m.in. opóźnienia w dostawach niezbędnych do funkcjonowania firmy od poddostawców (np. Fiata w Tychach, który przerwał produkcję ze względu na brak dostaw szyb z huty w Sandomierzu) .
Pracodawcy RP podkreślają, że rząd dość szybko zareagował na zjawisko powodzi i przyjął projekt działań prawnych, obejmujących także pracodawców. „Specustawa powodziowa przewiduje ciekawe rozwiązania, które mogą rzeczywiście odbudować życie gospodarcze na zniszczonych terenach" - stwierdza się w raporcie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jej wady - np. propozycję opłacania wynagrodzenia za nieobecność pracowników w związku z powodzią przez pracodawców oraz brak instrumentu pozwalającego na zdobycie środków na odbudowę majątku trwałego przedsiębiorstw.
Projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych to próba stworzenia kompleksowej regulacji pomocowej dla firm na wypadek klęski żywiołowej. Przewiduje prosty i konkretny mechanizm wsparcia. Potrzebna jest jednak dyskusja nad projektem w kierunku zwiększenia zakresu przedmiotowego i podmiotowego pomocy, podsumowują Pracodawcy RP.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!