Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

UOKiK nałożył kary za 165 mln zł w 2012 roku

 • Autor: PAP
 • Data: 06-05-2013, 18:03

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w 2012 r. 859 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów oraz bezpieczeństwa produktów; nałożył też ponad 165 mln zł kar - wynika z podanych w poniedziałek danych UOKiK za ubiegły rok.

W 2012 r. prezes UOKiK prowadziła 469 postępowań wyjaśniających oraz 147 postępowań antymonopolowych - 106 dotyczyło nadużywania przez przedsiębiorców dominującej pozycji rynkowej, a 41 niedozwolonych porozumień. Wydanych zostało 86 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję, w tym 67 dotyczyło nadużywania pozycji dominującej, a 19 - niedozwolonych porozumień.

Urząd przypomniał, że jedną z takich spraw było wykrycie porozumienia producenta produktów smarnych - spółki Orlen Oil - oraz współpracujących z nim dystrybutorów. Spółka Orlen zobowiązywała swoich partnerów handlowych do sprzedaży pewnych produktów po cenach minimalnych, bez możliwości oferowania ich poniżej stawek wskazanych przez producenta, pomniejszonych o rabat. Na Orlen Oil została nałożona kara finansowa w wysokości blisko 2 mln zł.

Urząd przypomniał, że postępowania antymonopolowe są podstawowym instrumentem prezes Urzędu w zakresie ochrony konkurencji. Mogą się one zakończyć m.in. nakazem zaniechania kwestionowanych działań oraz nałożeniem sankcji finansowych.

Prezes UOKiK przysługuje również prawo kontroli koncentracji w celu niedopuszczenia do sytuacji, w której w wyniku transakcji powstanie podmiot dominujący na rynku. Urząd prowadził w ubiegłym roku 194 sprawy dotyczące fuzji i przejęć. Wszystkie 137 decyzji zakończyło się wydaniem zgody na dokonanie transakcji, z czego w jednym przypadku dopuszczono ją warunkowo. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło usług IT, internetu i telewizji oraz nieruchomości, budownictwa i usług deweloperskich.

UOKiK prowadził w ubiegłym roku 450 postępowań w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Zapadły 324 decyzje, w 85 nakazano zaniechanie niedozwolonych działań, w 108 stwierdzono zaprzestanie ich stosowania. Ponadto wydanych zostało 131 decyzji zobowiązujących przedsiębiorcę do zmiany praktyki. Urząd skierował do sądu 47 pozwów o uznanie klauzul za niedozwolone.

UOKiK jest odpowiedzialny również za zarządzanie systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Przeprowadzone w 2012 roku kontrole pokazały, że jakość paliw płynnych pogorszyła się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Badania wykazały, że 4,14 proc. próbek paliwa ze skontrolowanych 483 nie spełniało wymagań jakościowych. Poprawiła się natomiast jakość gazu LPG - stwierdzono 1,11 proc. nieprawidłowości z pobranych 450 próbek.

2012 r. był rekordowy pod względem liczby wniosków o objęcie programem łagodzenia kar leniency w zamian za ujawnienie zmowy. Wpłynęło 16 zgłoszeń przedsiębiorców, podczas gdy w latach 2004-2011 było ich łącznie 30.

W ubiegłym roku do prezes Urzędu wpłynęło 509 wniosków o wydanie interpretacji i 396 projektów dokumentów rządowych do przeanalizowania pod kątem potencjalnego wystąpienia pomocy publicznej. Komisji Europejskiej notyfikowano 41 projektów, z czego 31 dotyczyło pomocy indywidualnej, 2 - pomocy indywidualnej na restrukturyzację, a 8 - programów pomocowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 370) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH