Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Utracone majątki - rząd dokończy reprywatyzację

 • Autor: Katarzyna Walterska, portalspozywczy.pl
 • Data: 23-09-2008, 12:52
Utracone majątki - rząd dokończy reprywatyzację

20 mld zł zamierza przeznaczyć rząd na realizację ustawy reprywatyzacyjnej. Wypłata odszkodowań za utracony majątek w wysokości ok. 20 proc., ma być rozłożona na 15 lat - wynika z projektu ustawy o zadośćuczynieniu skutkom prawnym przejęcia przez państwo mienia obywateli w latach 1944-1962 przygotowanego przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Jesienią projekt ma trafić pod obrady Sejmu. Teraz został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Resort skarbu podkreśla, że realizacja ustawy w formie wypłaty zadośćuczynienia pieniężnego jest rozwiązaniem szybkim i tanim.

Zadośćuczynienie będzie przysługiwało za mienie przejęte w wyniku dekretów PKWN, ustaw uchwalonych przez Sejm PRL w latach 1944-1962, jak również na skutek przejęcia w tym czasie mienia bez podstawy prawnej. Objęci nim zastana wszyscy dawni właściciele, którzy w chwili przejęcia mienia byli obywatelami polskimi, niezależnie od obecnego obywatelstwa, narodowości i adresu zamieszkania.

Z projektu ustawy wynika, że osoba lub jej spadkobierca, która utraciła majątek będzie miała możliwość wyboru pomiędzy zadośćuczynieniem, a dochodzeniem roszczeń na drodze administracyjnej lub sądowej. Osoba, która będzie prowadziła postępowanie administracyjne lub sądowe o odszkodowanie lub zwrot nieruchomości nie będzie objęta zadośćuczynieniem. Nastąpi to dopiero po zrzeczeniu się tych roszczeń.

Wniosek o odszkodowanie będzie można składać do wojewody, w terminie 12 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy. Po upływie tego terminu wygasną uprawnienia do złożenia wniosku.

Osoba ubiegająca się o zadośćuczynienie będzie zobowiązana przedstawić dowody świadczące o posiadaniu, bądź utracie własności. W ustawie zostaną one przedstawione enumeratywnie i będą obejmować wpisy do ksiąg wieczystych, wpisy do rejestru gruntów, akty notarialne także decyzje o przejęciu mienia, bądź też protokoły zdawczo - odbiorcze i zaświadczenia wydane przez właściwe urzędy, świadczące o przejęciu mienia na Skarb Państwa na mocy przepisów nacjonalizacyjnych.

Ustawa jest adresowana przede wszystkim do osób, które nie mogą dochodzić odszkodowania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa, ponieważ ich mienie zostało przejęte zgodnie z aktami nacjonalizacyjnymi. Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy nie będzie ona dotyczyła osób pozbawionych mienia w wyniku zmiany granic, ponieważ podstawy ich roszczeń wynikają z zobowiązań Państwa zawartych w układach republikańskich.

Pierwszym etapem reprywatyzacji będzie zebranie wniosków i ustaleniu całkowitej ich wartości, zweryfikowanej w oparciu o sporządzone tabele przeliczeniowe. Wielkość zadośćuczynienia będzie wynikała z sumy środków przeznaczonych przez państwo oraz zgromadzonych na rachunku Funduszu Reprywatyzacji, podzielonej przez ogólną wartość zgłoszonych roszczeń i zostanie określona procentowo do wartości utraconego mienia.

WIĘCEJ INFORMACJI

Ani Chińczycy, ani biopaliwa POPRZEDNI ARTYKUŁ

Ani Chińczycy, ani biopaliwa

Czy mamy się bać E440? NASTĘPNY ARTYKUŁ

Czy mamy się bać E440?

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 447) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH