Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

VAT w sprzedaży napojów bezalkoholowych

  • Autor: PortalFK.pl
  • Data: 30-08-2008, 16:37

Sprawdź, jaką zastosować stawkę VAT na sprzedaż napojów bezalkoholowych niegazowanych w ramach usługi gastronomicznej lub cateringowej.

Pytanie: Jaką stawką VAT należy opodatkować sprzedaż napojów bezalkoholowych niegazowanych (np. soków itp.) w ramach świadczonej usługi cateringowej lub gastronomicznej?

Odpowiedź: Usługi gastronomiczne (PKWiU 55.3), jak również usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (usługi cateringowe, PKWiU 55.52), opodatkowane są stawką 7 proc. Stosowanie tej stawki wynika z przepisów § 5 ust. 1 w zw. z poz. 26 i 27 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Stawkę obniżoną stosuje się jednak z wyłączeniem:  - sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc., - sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 proc.

Przepis powyższy nie wyłącza, co do zasady, stosowania stawki 7 proc. do napojów bezalkoholowych niegazowanych.

Uwaga! W konsekwencji sprzedaż, przykładowo, soków w ramach świadczonej usługi gastronomicznej lub cateringowej korzysta - w ramach tej usługi - ze stawki 7 proc. Wyjątek dotyczy niegazowanych wód mineralnych, których sprzedaż została wyłączona ze stosowania stawki 7 proc., a w konsekwencji ich sprzedaż - w ramach świadczonej usługi cateringowej lub gastronomicznej - jest opodatkowana stawką podstawową 22 proc.

Podstawa prawna: § 5 ust. 1 w zw. z poz. 26 i 27 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Odpowiedź udzielona: 26 sierpnia 2008 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 538) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

  • hrk.pl
  • monsterpolska.pl
  • jobs4sales.pl
  • przedstawiciele.pl
  • jobexplorer.pl
  • jobexpress.pl
  • infopraca.pl
  • praca.pl
  • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

  • www.industrial.pl
  • www.nportal.pl
  • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

  • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.