Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W 2012 r. prawie 40-proc. wzrost zaległości płacowych

 • Autor: PAP
 • Data: 16-02-2013, 08:44

W 2012 roku w woj. lubuskim pracodawcy zalegali z wypłatą wynagrodzeń dla ponad 4,2 tys. osób na łączną kwotę 4,378 mln zł - o prawie 40 proc. wyższą niż w 2011 r. - poinformowała PAP Barbara Babicz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze.

W ub. roku inspektorzy pracy wydali łącznie 202 decyzje nakazujące pracodawcom uregulowanie zobowiązań.

Zaległości wynikające z niepłacenia wynagrodzeń za pracę zamknęły się w kwocie 3,9 mln zł. Ponadto pracodawcy byli winni pracownikom 91,4 tys. zł za urlop wypoczynkowy, 48 tys. zł ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, 94,3 tys. zł ekwiwalentu pieniężnego za używanie odzieży własnej oraz 80,6 tys. zł za pracę w godzinach nadliczbowych. Ponadto zalegali z wypłatą 31,8 tys. odpraw z tytułu rozwiązania stosunku pracy.

Do końca grudnia inspekcja pracy zdołała wyegzekwować wypłatę 1,9 mln zł zaległych wynagrodzeń (z 2012 r.) i innych świadczeń. W kwocie 526 tys. zł zamknęły się zobowiązania firm, których PIP nie mogła egzekwować z uwagi na upadłość firm lub utratę statusu pracodawcy.

"Inspektorów pracy interesuje stan realizacji decyzji objętych postępowaniem upominawczym, egzekucyjnym lub wydanych w listopadzie i grudniu 2012 r., a nakładających na adresatów obowiązek wypłacenia łącznie 1,95 mln zł - 44,6 proc. wszystkich zaległości w 2012 r." - powiedziała PAP Babicz.

Państwowa Inspekcja Pracy interweniowała w przypadku 58 zakładów pracy. 81,3 proc. łącznej kwoty wygenerowanych przez nie zaległych wypłat dla pracowników dotyczy dziewięciu z nich.

"Na uwagę zasługuje fakt, że 92 proc. kwoty pozostającej do wyegzekwowania stanowią zaległości wobec pracowników pięciu zakładów. Powodem ich powstania, na który najczęściej wskazywali pracodawcy była zła sytuacja ekonomiczna firmy" - powiedział PAP z-ca Okręgowego Inspektora Pracy w Zielonej Górze Zdzisław Klim.

Zdaniem dyrektora Biura Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej Jarosława Nieradki w Lubuskiem skala problemu nie odbiega od średniej ogólnopolskiej.

"Trzeba podkreślić, że nigdy nie jest to postawa przyjmowana przez pracodawcę z premedytacją - wystarczy brak czy nieterminowe płatności od klientów i kontrahentów i firma ma problem z rozliczeniem się z pracownikami. Sytuacji nie poprawia też postawa sektora bankowego, który stosuje coraz bardziej restrykcyjne zasady udzielania kredytów obrotowych, szczególnie w branżach uznanych za branże wysokiego ryzyka, jak np. usługi budowlane" - powiedział PAP Nieradka.

Podobną opinię wyraził Zbigniew Marcinkiewicz, prezes Lubuskich Pracodawców, organizacji zrzeszającej przedsiębiorców z północy woj. lubuskiego. Jego zaniem, pracodawcy "zawsze stali i stoją na stanowisku, by wynagrodzenia pracownicze wraz z ich pochodnymi regulować w pierwszej kolejności".

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane