Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W I kw. głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 29-04-2015, 18:12

Według szacunków IBnGR, w pierwszym kwartale 2015 roku tempo wzrostu produktu krajowego brutto w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniosło 3,3 proc., a głównym czynnikiem wzrostu był popyt krajowy.

- Po raz kolejny nastąpiło zatem utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego – okres ten był drugim z kolei kwartałem, w którym dynamika gospodarcza była taka sama jak trzy miesiące wcześniej. Takie samo tempo wzrostu PKB osiągnęło bowiem w dwóch ostatnich kwartałach 2014 roku. Uwzględniając czynniki sezonowe, tempo wzrostu PKB w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosło 0,8 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału – podał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w swoim raporcie.

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale był popyt krajowy.

- Tempo wzrostu popytu krajowego Instytut szacuje na 4,8 proc. Oznacza to, że kwartalna dynamika popytu krajowego obniżyła się już trzeci raz z rzędu. Spośród składników popytu krajowego, najwyższą dynamiką w pierwszym kwartale odznaczały się nakłady brutto na środki trwałe, czyli wydatki inwestycyjne. W okresie od stycznia do marca wzrosły one o 8,6 proc., co w pewnej mierze wiązać można z łagodną zimą, a co z tego wynika z możliwością prowadzenia prac budowlanych w okresie zazwyczaj budownictwu nie sprzyjającym – podał IBnGR.

- Decydujące znaczenie dla zadowalającej dynamiki wydatków inwestycyjnych miała jednak stabilna koniunktura makroekonomiczna oraz dobre nastroje konsumenckie. Na poziomie nieco niższym niż w ostatnich kwartałach 2014 roku kształtowało się tempo wzrostu spożycia ogółem. IBnGR szacuje, że wyniosło ono w pierwszym kwartale 2015 roku 3,5 proc. Nieco wolniej, bo w tempie 3,2 proc., wzrastało spożycie indywidualne, czyli konsumpcja - podano.

W ujęciu sektorowym najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki był w pierwszym kwartale przemysł. Tempo wzrostu wartości dodanej w przemyśle wyniosło w pierwszych trzech miesiącach roku 4,7 proc., a produkcji sprzedanej przemysłu 5,3 proc.

Wolniej niż w przemyśle wzrastała wartość dodana w budownictwie. Jej tempo wzrostu w pierwszym kwartale Instytut szacuje na 3,8 proc., a produkcji sprzedanej budownictwa na 3,5 proc. Jak wspomniano wcześniej, wpływ na dobre wyniki budownictwa w pewnym zakresie miały warunki pogodowe.

- Pamiętać jednak należy, ze rok wcześniej również obserwowano łagodną zimę. Stan koniunktury gospodarczej w budownictwie wskazuje zatem, że okres kryzysu w budownictwie dawno już można uznać za zakończony. Najwolniej rozwijającą się częścią gospodarki były usługi rynkowe. Tempo wzrostu wartości dodanej w usługach rynkowych w pierwszym kwartale 2015 roku kształtowało się, zdaniem IBnGR, na poziomie trochę niższym od odnotowanego w czwartym kwartale 2014 roku i wyniosło 3,0 proc. – podał IBnGR.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane