REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

W I kw. głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 29-04-2015, 18:12

Według szacunków IBnGR, w pierwszym kwartale 2015 roku tempo wzrostu produktu krajowego brutto w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniosło 3,3 proc., a głównym czynnikiem wzrostu był popyt krajowy.

REKLAMA

- Po raz kolejny nastąpiło zatem utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego – okres ten był drugim z kolei kwartałem, w którym dynamika gospodarcza była taka sama jak trzy miesiące wcześniej. Takie samo tempo wzrostu PKB osiągnęło bowiem w dwóch ostatnich kwartałach 2014 roku. Uwzględniając czynniki sezonowe, tempo wzrostu PKB w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosło 0,8 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału – podał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w swoim raporcie.

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale był popyt krajowy.

- Tempo wzrostu popytu krajowego Instytut szacuje na 4,8 proc. Oznacza to, że kwartalna dynamika popytu krajowego obniżyła się już trzeci raz z rzędu. Spośród składników popytu krajowego, najwyższą dynamiką w pierwszym kwartale odznaczały się nakłady brutto na środki trwałe, czyli wydatki inwestycyjne. W okresie od stycznia do marca wzrosły one o 8,6 proc., co w pewnej mierze wiązać można z łagodną zimą, a co z tego wynika z możliwością prowadzenia prac budowlanych w okresie zazwyczaj budownictwu nie sprzyjającym – podał IBnGR.

- Decydujące znaczenie dla zadowalającej dynamiki wydatków inwestycyjnych miała jednak stabilna koniunktura makroekonomiczna oraz dobre nastroje konsumenckie. Na poziomie nieco niższym niż w ostatnich kwartałach 2014 roku kształtowało się tempo wzrostu spożycia ogółem. IBnGR szacuje, że wyniosło ono w pierwszym kwartale 2015 roku 3,5 proc. Nieco wolniej, bo w tempie 3,2 proc., wzrastało spożycie indywidualne, czyli konsumpcja - podano.

W ujęciu sektorowym najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki był w pierwszym kwartale przemysł. Tempo wzrostu wartości dodanej w przemyśle wyniosło w pierwszych trzech miesiącach roku 4,7 proc., a produkcji sprzedanej przemysłu 5,3 proc.

Wolniej niż w przemyśle wzrastała wartość dodana w budownictwie. Jej tempo wzrostu w pierwszym kwartale Instytut szacuje na 3,8 proc., a produkcji sprzedanej budownictwa na 3,5 proc. Jak wspomniano wcześniej, wpływ na dobre wyniki budownictwa w pewnym zakresie miały warunki pogodowe.

- Pamiętać jednak należy, ze rok wcześniej również obserwowano łagodną zimę. Stan koniunktury gospodarczej w budownictwie wskazuje zatem, że okres kryzysu w budownictwie dawno już można uznać za zakończony. Najwolniej rozwijającą się częścią gospodarki były usługi rynkowe. Tempo wzrostu wartości dodanej w usługach rynkowych w pierwszym kwartale 2015 roku kształtowało się, zdaniem IBnGR, na poziomie trochę niższym od odnotowanego w czwartym kwartale 2014 roku i wyniosło 3,0 proc. – podał IBnGR.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (22 870) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH