W listopadzie koniunktura w przemyśle przetwórczym pogorszyła
Gorsza koniunktura w listopadzie jest skutkiem negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Oddziaływanie czynników cyklicznych jest pozytywne. Wartości sald głównych pytań ankiety: produkcji, portfela zamówień, zatrudnienia są wyższe niż przed kryzysem finansowym - informuje Instytut Rozwoju Gospodarczego.
Wskaźnik koniunktury w listopadzie zmniejszył swoją wartość w stosunku do października br. o 3,2 punktu. W skali roku miał miejsce wzrost wartości wskaźnika o 16,8 punktu. Pogorszenie koniunktury odnotowano w obu sektorach własnościowych. Przedsiębiorstwa informują o spadku poziomu produkcji i portfela zamówień. Przewidywania na najbliższe miesiące są pesymistyczne.
Należy w związku w tym oczekiwać dalszego pogorszenia koniunktury. Zmiany koniunktury były zróżnicowane w przekroju branżowym, regionalnym oraz wielkości przedsiębiorstw. Najniższą wartość, -1,3 pkt. wskaźnik koniunktury przyjął dla przedsiębiorstw najmniejszych. Najwyższą, +20,4 pkt. dla przedsiębiorstw dużych, zatrudniających od 501 do 2000 pracowników.
Rośnie eksport. Od sierpnia br. saldo tego pytania zwiększyło się o 6 punktów. Towarzyszy temu spadek konkurencyjności naszych towarów na rynkach zagranicznych i spadek korzyści z eksportu w porównaniu do korzyści z produkcji na rynek krajowy. Przedsiębiorstwa przewidują odwrócenie tych tendencji w nadchodzących miesiącach.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!