Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W nadchodzącym roku inflacja znacząco się obniży

 • Autor: ISB
 • Data: 23-12-2009, 16:04

W 2010 r. inflacja znacząco się obniży i powinna utrzymać się blisko przyjętego celu 2,5 proc., napisano w dokumencie podsumowującym 5-letnią kadencję Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W ocenie władzy monetarnej, okres pracy drugiej Rady należy ocenić zdecydowanie pozytywnie, ponieważ średnia inflacja w tym okresie wyniosła 2,8 proc. i była bliska 2,5-celu NBP.

"23 grudnia 2009 roku odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) drugiej kadencji. Bilans dokonań RPP w latach 2004-2009 jest zdecydowanie pozytywny. Średnia inflacja w tym okresie wyniosła 2,8 proc., a więc była blisko celu inflacyjnego (2,5 proc.). Polityka RPP drugiej kadencji sprzyjała utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego, a reżim płynnego kursu walutowego ułatwiał gospodarce dostosowywanie się do szoków zewnętrznych. Jednocześnie prowadzona polityka pieniężna przyczyniła się do utrzymania oczekiwań inflacyjnych na niskim - zgodnym z celem inflacyjnym - poziomie" - czytamy w komunikacie banku centralnego.

Według banku centralnego, RPP drugiej kadencji istotnie zwiększyła przejrzystość prowadzonej polityki pieniężnej. Unowocześniono podstawowe narzędzia komunikacji z otoczeniem (przede wszystkim komunikat RPP i "Raport o inflacji") oraz wprowadzono dodatkowe elementy komunikacji: projekcje inflacji i PKB, comiesięcznie publikowane Opisy dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym RPP (tzw. minutes), czytamy dalej.

W sześcioletniej działalności RPP drugiej kadencji wyróżniła cztery okresy. Pierwszy, to rok 2004, gdy Polska przystępowała do Unii Europejskiej. W momencie akcesji do UE nastąpił silny wzrost popytu oraz znaczący wzrost inflacji. Aby zapobiec utrwaleniu się podwyższonej inflacji RPP podniosła w III kwartale 2004 roku stopy procentowe - stopa referencyjna wzrosła łącznie z 5,25 proc. do 6,50 proc.

"Drugi okres, to lata 2005-2006, gdy inflacja silnie spadła (do 1 proc. w 2006 roku), co pozwoliło na obniżenie stopy referencyjnej z 6,5 proc. do 4,0 proc. W roku 2007 i pierwszej połowie 2008 (okres trzeci) presja inflacyjna stopniowo rosła, co związane było z szybkim wzrostem gospodarczym i wysokim wzrostem płac. Reakcją RPP było podnoszenie stóp - stopa referencyjna wzrosła do 6,0 proc." - czytamy dalej.

Wybuch światowego kryzysu gospodarczego jesienią 2008 roku otworzył czwarty okres w działalności RPP. Aby złagodzić skalę spowolnienia polskiej gospodarki, RPP obniżyła stopy procentowe. Stopa referencyjna została obniżona z 6,0 proc. do 3,5 proc., a więc do poziomu najniższego w historii NBP. Ponadto, w reakcji na globalny kryzys podjęto dodatkowe działania zwiększające płynność sektora bankowego. Działania te miały na celu wspieranie stabilności polskiego sektora finansowego i przyczyniły się do tego, że Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej nie doświadczyła recesji" - wynika z informacji RPP.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane