Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W Polsce na spadku cen ropy korzysta nie tylko transport

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 24-03-2015, 15:12
W Polsce na spadku cen ropy korzysta nie tylko transport

Gwałtowny spadek cen ropy w drugim półroczu 2014 r. niesie za sobą szereg konsekwencji dla wielu krajów, w tym także dla Polski. Które państwa odnoszą korzyści przy niskich indeksach, a którym pozostaje tylko liczyć straty? Jak zmiany dotyczące zawirowań w wartości ropy naftowej wpłyną na poszczególne branże?

Na taniej ropie skorzysta USA

Ceny czarnego złota spadały błyskawicznie od miesięcy, ze 114,81 USD 20 czerwca 2014 r. do 54,45 USD 19 marca br. Spadek tłumaczy się wzrostem wydobycia przy jednoczesnym wyhamowaniu popytu. Rewolucja łupkowa w USA oznaczała zwiększenie krajowej produkcji - a więc i podaży - do najwyższego poziomu od trzydziestu lat. Mimo spadku inwestycji gospodarka Stanów Zjednoczonych odczuje pozytywne skutki niskich cen ropy w 2015 roku. Na początku lutego br. brytyjski koncern BP, lider branży w USA, ogłosił ograniczenie inwestycji w 2015 r. o 20 proc. na rynku amerykańskim. Tym samym grupa BP dołączyła do grona producentów energii, którzy tną wydatki w obliczu spadku zysków. Spowolnienie inwestycji na rynku energetycznym tylko częściowo zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu za Oceanem.

Ameryka skorzysta na spadku cen ropy w 2015 r. Niższe ceny paliw oznaczają więcej pieniędzy w portfelach każdego obywatela. Konsumpcja odpowiada w USA za 68 proc. PKB - powiedział Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

Nadprodukcja ropy może doprowadzić do wstrząsów na rynku. Wydobycie stale rośnie (+14 proc. w skali rocznej na koniec lutego 2015 r.) dzięki możliwościom magazynowym. W ciągu kilku miesięcy nadpodaż w branży może doprowadzić do ograniczania wydobycia, cięć płac lub zmniejszania liczby miejsc pracy. Ożywienia inwestycyjnego oczekuje się w 2016 r. Produkcja z istniejących złóż spada w naturalny sposób o 5 proc. rocznie. Oznacza to, że do 2030 r. zużyjemy ponad połowę obecnych zasobów.

Które kraje przekują w sukces spadek cen czarnego złota

Na spadku cen ropy skorzystają kraje o znacznej krajowej konsumpcji paliw znajdujące się w strefie euro, ale także w Azji. Powód do zadowolenia po spadkach cen będą mieć także importerzy ropy, tu Europa Środkowo-Wschodnia i wybrane kraje MENA.

W przypadku krajów importujących ropę (Egipt, Jordania, Liban, Maroko) oczekuje się, że poprawa w turystyce, zaufanie inwestorów i eksport, wspierany przez ożywienie w krajach europejskich, przyczynią się do zwiększeniatempa wzrostu. Po niepokojach społecznych, wprowadzenie pakietów stymulujących mających na celu wsparcie aktywności gospodarczej, ogłosiły ponadto liczne kraje importujące ropę. Oczekuje się, że wzrost u importerów ropy osiągnie 3,4 proc. w 2015 r. Kraje te odczuwają jednak wysoki poziom bezrobocia, deficyt budżetowy i deficyt obrotów bieżących. Dług publiczny nadal pozostaje na wysokim poziomie. Spodziewana jest jednak poprawa sytuacji w efekcie ożywienia aktywności gospodarczej i reform motywacyjnych.

Skutki spadku cen ropy w Ameryce Łacińskiej zależą od utrzymania się ich niskiego pułapu, różne kraje reagują na ten proces w odmienny sposób. Chile, Brazylia, Argentyna i Peru odnotowują poprawę bilansu handlowego. Jednak w perspektywie średnioterminowej, niższe ceny mogą wpłynąć na ograniczenie inwestycji energetycznych w Argentynie i Brazylii.

Którym krajom zaszkodzi spadek cen ropy naftowej

Ucierpią kraje b. WNP, zwłaszcza Rosja, której eksport produktów mineralnych stanowi ponad 70 proc. całości eksportu, ale także kraje Afryki Subsaharyjskiej i Ameryki Południowej. Uzależnienie gospodarki od handlu surowcem najgorzej odbiło się na Wenezueli. Ropa to ponad 96 proc. jej eksportu, a zyski ze sprzedaży czarnego złota stanowią aż 33,4 proc. jej PKB. Jak wskazuje Coface, bilans handlowy Wenezueli według Międzynarodowego Funduszu Walutowego spada o 3,5 proc. PKB na każde obniżenie ceny baryłki ropy o 10 dolarów. Kolumbia i Ekwador, kolejne kraje na liście eksporterów ropy, również narażone są na straty związane ze spadkiem cen surowca.

Niskie ceny ropy zaszkodziły niektórym gospodarkom Ameryki Łacińskiej, które eksportują ropę. Spadek cen miał tym silniejszy wpływ na gospodarkę, im większą część eksportu zajmuje sprzedaż ropy.

W Polsce na spadku cen ropy korzysta nie tylko transport

Niskie ceny ropy naftowej prawdopodobnie pozostaną z nami przez kilka, a może nawet kilkanaście kwartałów. Tyle czasu potrzeba na wchłonięcie nadwyżki wydobywanej ropy, jaka obecnie jest na rynku oraz do ograniczenia wydobycia poza krajami OPEC.

Na niższych cenach ropy korzysta sektor transportowy, ale w przypadku polskich przewoźników nie sposób nie zauważyć negatywnego wpływu niższego wolumenu eksportu na Wschód i przepisów o objęciu minimalnym wynagrodzeniem kierowców pracujących na linii Polska-Niemcy - zauważa Grzegorz Sielewicz. - Trudności płatnicze w sektorze transportowym potwierdzają statystyki upadłościowe - to właśnie ta branża generowała największą dynamikę upadłości w 2014 r. - dodaje.

Spadające bezrobocie i rosnące wynagrodzenia przekładają się na wyższą konsumpcję gospodarstw domowych, którą wspierają także niższe ceny. Deflacja spowodowana głównie przez czynniki zewnętrzne, zwłaszcza niższe ceny ropy, powoduje, że możliwości zakupowe konsumentów są większe. Jednak w handlu nadal obserwowana jest walka na marże oraz dalsza konsolidacja, a zatory płatnicze ograniczają potencjał rozwoju wielu podmiotów na rynku.

Ożywienie gospodarcze w strefie euro pozostaje słabe


Realny pozostaje jednak problem mizernego ożywienia w strefie euro. W Europie ograniczenie wydatków przyczynia się do niskiego wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji. Wciąż wysokie zadłużenie publiczne i prywatne oznacza, że znaczna część przychodów zostaje przeznaczona na obsługę kredytów - uważa Grzegorz Sielewicz - Jednak wywołana niskim popytem deflacja, prowadzi do wzrostu realnej wartości zobowiązań. W wyniku tych procesów, zmniejszenie zadłużenia powoduje podtrzymanie presji deflacyjnej, a tym samym utrudnia jego dalsze zmniejszanie. Tak ważne są dlatego niedawne działania ECB podjęte w celu uniknięcia kryzysu deflacyjnego oraz uspokojenia nastrojów zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych. Kroki te nie wystarczą jednak, by do realnej gospodarki wrócił apetyt na inwestycje. Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 137) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH