Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W UE dyskryminują polskich pracowników?

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 06-12-2013, 12:47
W UE dyskryminują polskich pracowników?
(fot. Fotolia)

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Izbie Handlu alarmują: coraz więcej dyskryminujących praktyk w odniesieniu do polskich firm i pracowników w krajach UE.

Polska Izba Handlu zwraca uwagę na liczne niepokojące doniesienia, jakie w ostatnim czasie płyną od przedsiębiorców świadczących usługi pracy transgranicznej. Przedstawiciele tych firm skarżą się na nadużycia stosowane przez instytucje kontrolujące UE oraz na praktyki dyskryminacji wobec polskich usługodawców, zwłaszcza w Belgii i we Francji. Z tych informacji wynika, że często dochodzi do przekroczenia uprawnień, nękania uciążliwymi i nieuzasadnionymi kontrolami, tworzenia barier administracyjnych niezgodnych z prawodawstwem unijnym, coraz częstszych przypadków szkalowania polskich firm i pracowników z Polski w mediach, np. poprzez emisję dyskryminujących programów i publikację nieprzychylnych artykułów uderzających w wizerunek Polski.

We francuskich i belgijskich mediach polskie przedsiębiorstwa delegujące personel są oskarżane o prowadzenie działań, które określa się słowami "nieuczciwa konkurencja". Po około 8 latach we Francji powrócił stereotyp "polskiego hydraulika", wykorzystywany do propagowania tez o polskich pracownikach tymczasowych, zabierających miejsca pracy rodowitym obywatelom kraju znad Sekwany.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wspomniane działania o charakterze dyskryminacyjnym skierowane przeciwko polskim firmom świadczącym usługi transgraniczne, zbiegają się z terminem głosowania w Radzie Unii Europejskiej nad przygotowywanym projektem dyrektywy wdrożeniowej w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71 WE dotyczącej delegowania pracowników, przewidzianym na dzień 9 grudnia 2013 roku.

Kwestie związane z delegowaniem pracowników na obszarze UE reguluje dyrektywa 96/71 WE z 1996 roku. W najbliższy wtorek ministrowie z krajów członkowskich na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej podejmą decyzję w sprawie dokumentu, który miałby wprowadzić nowe regulacje: dyrektywy wdrożeniowej w sprawie egzekwowania ww. dyrektywy. W przedstawionym projekcie brak gwarancji na kompromisowe zapisy dla polskich firm delegujących - jego przyjęcie może oznaczać wprowadzenie niekorzystnych dla Polski rozwiązań o daleko idących konsekwencjach społecznych i gospodarczych. Wspomniane działania administracyjne i medialne stanowią naszym zdaniem element politycznej kampanii, która ma przygotować grunt pod przyjęcie nowych rozwiązań, niezgodnych w istocie z duchem unijnego prawodawstwa.

Unia Europejska od jej powstania realizuje plan tworzenia wspólnego rynku, który umożliwia swobodny przepływ osób, rzeczy, usług i kapitału w jednolitej przestrzeni gospodarczej. Podtrzymując ten priorytet, powinna zatem tworzyć idealne warunki dla rozwoju konkurencyjności oraz trwałego wzrostu w obszarze jej granic.

- Państwa członkowskie chcą chronić swoje przedsiębiorstwa przed konkurencją z zewnątrz, jednak wszystkie kraje zrzeszone w Unii są zobowiązane do przestrzegania takich samych reguł związanych ze swobodą świadczenia usług i dlatego każde z nich powinno dbać o to, aby usługi transgraniczne mogły być wykonywane bez przeszkód na mocy obowiązującej dyrektywy. Prawo europejskie nie pozwala na wdrażanie na krajowych rynkach przepisów prawnych i praktyk o charakterze protekcjonistycznym. Poszczególne kraje UE nie mogą tworzyć regulacji ograniczających prawa innych, tzn. traktować obywateli innych państw członkowskich gorzej niż swoich własnych, ani stosować praktyk zmierzających do dyskryminowania, a nawet szkalowania firm pracowników pochodzących z krajów, które przy respektowaniu unijnego prawa zyskują przewagę na rynku - komentuje ekspert Polskiej Izby Handlu Sebastian Filipek-Kaźmierczak.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Izbie Handlu podkreślają, że w swoich działaniach przestrzegają wszystkich zaleceń obowiązującej obecnie dyrektywy 96/71 WE. Legalnie działający polscy przedsiębiorcy sprzeciwiają się nielegalnym procederom i innym patologicznym zjawiskom związanym z przepływem pracowników. Odcinając się od nich zdecydowanie, deklarują chęć współpracy w ich wykrywaniu i karaniu przez wyznaczone do tego instytucje. Jednocześnie są gotowi poddać się wszelkim rzetelnym kontrolom wynikającym z dyrektywy 96/71 WE z 1996 roku.

- Polska Izba Handlu stanowczo sprzeciwia się stosowaniu dyskryminujących praktyk. Wyrażamy również nadzieję, że zapewnienia ważnych przedstawicieli Komisji Europejskiej wpłyną na przyspieszenie procedur przeciwko naruszaniu unijnego prawa w zakresie swobodnego przepływu osób rzeczy, usług i kapitału, a wszelkie informacje świadczące o nadużyciach i dyskryminacji będą z urzędu piętnowane przez właściwych Komisarzy -podsumowuje Filipek-Kaźmierczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane