Wartość wymiany handlowej Polski z Algierią przekroczy 1 mld dolarów
W 2015 r. wymiana handlowa Polski z Algierią przekroczy 1 mld dolarów, z ponad 90 proc. udziałem naszego eksportu - powiedział dziennikarzom w Algierze wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. "Następne lata będą jeszcze lepsze" - dodał.
Piechociński przebywa od wtorku z misją gospodarczą w Algierii. Towarzyszy mu kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców, którzy w Algierze spotkają się z przedstawicielami tamtejszego biznesu. Podczas misji wicepremier spotyka się z członkami algierskiego rządu. W ubiegłym roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Algierią wzrosła prawie dwukrotnie, przekraczając wartość 736 mln dol.
Piechociński w Algierii rozmawiał m.in. z ministrem energii Youcefem Yousfim na temat współpracy w rozwoju terminala LNG w Świnoujściu.
"Dyskutowaliśmy o tym, aby wciągnąć Algierię do naszych planów zbudowania na bazie gazoportu i gazoterminala hubu dla gazu LNG w basenie Morza Bałtyckiego. Jest taka szansa, tym bardziej, że Algieria ma bardzo rozbudowane relacje z Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską" - powiedział dziennikarzom Piechociński. Dodał, że w tej sprawie obiecał stronie algierskiej bezpośredni kontakt ze spółkami Polskie LNG, Gaz-System i PGNiG.
Jak powiedział, Algierczycy mają świadomość, że część przepustowości terminala jest ciągle niezagospodarowana, a Morze Bałtyckie będzie akwenem, na którym w przyszłości będą powszechne statki zasilane napędem LNG, z uwagi na unijną dyrektywę siarkową.
"Perspektywa 500 statków napędzanych LNG na Bałtyku to nie są wyssane z palca mrzonki. To za chwilę będą realia Morza Bałtyckiego. Po drugie, () (Algierczycy - PAP) współpracują z katarskim kapitałem w zakresie rozbudowy swojego sektora (wydobywczego). Mają wielki program badań geologicznych, odnaleźli kolejne, nowe zasoby i szukają partnerów do strategicznej współpracy" - mówił Piechociński.
Zaznaczył, że polska delegacja zapoznała się z ofertą strony algierskiej w zakresie komponentów petrochemicznych, sektora chemicznego i nawozów. "Wydaje się, że przemysł nawozów azotowych może znaleźć w Algierii wdzięcznego partnera" - podkreślił.
Piechociński z Algierczykami rozmawiał też o gazie łupkowym i ropie łupkowej (ten arabski kraj posiada jedne z największych na świecie złóż łupkowych). "Dyskutowaliśmy o polskich doświadczeniach, brytyjskich, amerykańskich, kanadyjskich. () Prawie wszyscy politycy algierscy mają w tym zakresie olbrzymią wiedzę" - zauważył. Dodał, że Algieria jest też bogata w wiele innych surowców, m.in. złoto, wolfram, metale ziem rzadkich.

- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!