Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

We wtorek rząd zajmie się podniesieniem minimalnego wynagrodzenia

 • Autor: PAP
 • Data: 11-09-2017, 18:37
We wtorek rząd zajmie się podniesieniem minimalnego wynagrodzenia
Fot. Shutterstock

We wtorek rząd zajmie się propozycją podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. do 2100 zł i stawki godzinowej do 13,7 zł, a także projektem ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która zakłada powstanie telekomunikacyjnej sieci łączącej szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

W czerwcu rząd zaproponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. do 2080 zł - czyli o 80 zł, a minimalnej stawki godzinowej z 13 do 13,50 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało w czasie konsultacji społecznych, aby minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 zł. Związkowcy z OPZZ i FZZ chcieli, by było to ok. 2220 zł. Z kolei pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego proponowali, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik - do 2050 zł.

Według MRPiPS projekt rozporządzenia ws. podniesienia minimalnego wynagrodzenia jest umiarkowaną propozycją. Szefowa resortu Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że ministerstwo przygotowując przepisy w tej sprawie, wzięło pod uwagę dobrą sytuację gospodarczą w kraju.

MRPiPS szacuje, że podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2100 zł spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa w 2018 r. o około 164,2 mln zł w skali roku. Według GUS, liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w 2017 r. płacy minimalnej wynosi ok. 1,4 mln.

Rząd zajmie się również projektem ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), w wyniku której ma powstać telekomunikacyjna sieć łącząca szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Zapewni ona powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu. Podstawowy standard usługi, czyli zapewnienie transmisji danych o przepustowości wynoszącej do l00 Mb/s będzie nieodpłatny.

OSE będzie tworzona w ciągu najbliższych trzech lat. Docelowo w tym czasie do sieci podłączonych zostanie około 28 tys. szkół w około 19,5 tys. lokalizacji.

Celem jest modernizacja polskiej szkoły i zapewnienie dostępu do usług cyfrowych na równym poziomie wszystkim placówkom w Polsce niezależnie od ich lokalizacji. OSE będzie siecią wirtualną, opartą na istniejącej lub planowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej będącej własnością operatorów telekomunikacyjnych lub jednostek samorządu terytorialnego.

Rząd zajmie się też projektem MEN, który przewiduje uszczelnienie przyznawania samorządom dotacji przy jednoczesnym ułatwieniu ich rozliczania, ujednolicenie wymiaru pensum dla psychologów, pedagogów i logopedów oraz wydłużenie ścieżki awansu zawodowego nauczycieli.

Zgodnie z projektem szkoły będą mogły dotacje podręcznikowe rozliczać łącznie, a nie osobno dla każdej klasy, dzięki czemu dyrektor szkoły będzie mógł dokonać przesunięć środków finansowych pomiędzy poszczególnymi klasami.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Leon 12-09-2017, 06:42:
PiS nie bądź śmieszny z tymi 2100 nie róbcie sobie z Polaków kpin mamy 21 wiek i 2017 rok paliwo już podskoczyło w górę o maśle już nie wspomnę dajcie ludziom 2500 netto i przestańcie dręczyć społeczeństwo niska płaca minimalna

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 009) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH