Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wicepremier apeluje do europosłów ws. unijnego budżetu

 • Autor: PAP
 • Data: 16-02-2013, 15:04

Wicepremier Janusz Piechociński zaapelował w sobotę do europosłów z wszystkich frakcji parlamentarnych o wspólny wysiłek na rzecz zatwierdzenia przez Parlament Europejski nowego wieloletniego budżetu UE w korzystnym dla Polski kształcie.

"Cieszymy się, że sukcesem zakończył się ostatni szczyt w Brukseli. Apelujemy do tych, którzy znaleźli się w innych frakcjach - a ich postawa ideowa i system wartości na to pozwalają - aby wrócili do frakcji ludowo-chadeckiej. Aby w głosowaniu nad projektem budżetu, który przyjęła Rada Europejska wszystkie polskie głosy i wysiłki były za wzmocnieniem tego, co udało się rządowi i naszym negocjatorom" - powiedział Piechociński na konferencji prasowej w Warszawie.

Budżet UE na lata 2014-20 jest mniejszy od poprzedniego, ale Polska dostała więcej: 105,8 mld euro (441 mld zł), z czego 72,9 mld (303,6 mld zł) na politykę spójności. Budżetem zajmie się teraz Parlament Europejski, który grozi wetem. 20 lutego z dwudniową wizytą przybędzie do Warszawy szef Parlamentu Europejskiego, niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz.

Polska będzie największym beneficjentem unijnych funduszy, nie tylko spójności, jak dotąd, ale wszystkich. Z ogółu funduszy spójności na wyrównywanie poziomu rozwoju między krajami i regionami UE trafi do nas 23 proc. środków. Na polskie rolnictwo przeznaczonych zostało 28,5 mld euro (118,8 mld zł) przez siedem lat.

Premier zapowiedział już konsultacje ws. wydawania środków unijnych. Zamierza wziąć w nich udział i w najbliższych miesiącach ruszyć w Polskę. Zapewnił, że ma plan korzystania ze środków europejskich, ale - jak zaznaczył - chce go dopasować do lokalnych potrzeb.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Obserwator 19-02-2013, 00:18:
Z zażenowaniem przeczytałem apel Pana Wicepremiera. Jak bowiem zrozumieć apel, by Polska dostała mniej, a nie więcej...Przypuszczam, że bezkrytycznie przyjął on liczby i opinie podsunięte mu przed doradców i publicznie rozpowszechniane jako sukces. Lepiej byłoby gdyby osobiście zapoznał się z ustaleniami szczytu w Brukseli i skonfrontował je z poniższymi wyliczeniami opartymi o unijne prawodawstwo.
1. Przyjęcie propozycji ze szczytu w Brukseli z 8.02.2013 r. jest dla Polski mniej korzystne od odrzucenia tych propozycji. Odrzucenie propozycji oznacza podział środków w oparciu o ustalenia z ostatniego roku obecnej perspektywy czyli z 2013 r. Wtedy Polska otrzymałaby na 2 główne polityki (spójności i rolną) 102,0 mld Euro, a nie jak ustalono na szczycie 101,2 mld Euro! Może ten zysk 800 mln Euro na 7 lat nie jest zbyt imponujący, ale ogólnej straty nie przynosi. Daje natomiast polskiemu rolnictwu i wsi 6,4 mld Euro więcej od najnowszej propozycji Rady. Czyżby Panu Wicepremierowi jako działaczowi wiejskiemu i państwowemu zależało na tym, by polskie rolnictwo i polska wieś otrzymała mniej, a nie więcej? Trudno w to uwierzyć...
2. Rozpowszechnianie przez polskie władze informacji, że budżet rolny będzie większy dla Polski od tego z bieżącej perspektywy jest typową manipulacją, która nie ma pokrycia w faktach. Z unijnego budżetu na lata 2007-2013 Polska ma otrzymać na rolnictwo 34,7 mld Euro (21,3 mld Euro na płatności bezpośrednie i 13,4 mld Euro na rozwój obszarów wiejskich). Natomiast najnowsze propozycje Rady oferują Polsce na ten cel w latach 2014-2020 jedynie 28,3 mld Euro (18,5 mld Euro na płatności bezpośrednie i 9,8 mld Euro na rozwój obszarów wiejskich)! I taką propozycję mają popierać polscy europosłowie. Miejmy nadzieję, że przynajmniej oni potrafią liczyć. Jednocześnie należy pamiętać, że te 34,7 mld Euro z bieżącego budżetu UE jest i tak zaniżoną kwotą gdyż pochodzi ona z budżetu, który był dla Polski krzywdzący i sztucznie zaniżony (10-cio letnie dochodzenie do pełni płatności bezpośrednich!).
3. Najnowsze propozycje są natomiast korzystniejsze dla polityki spójności. W porównaniu z obecnym budżetem w którym Polska ma otrzymać 67,3 mld Euro w latach 2007-2013 propozycja Rady przydziału na ten cel 72,9 mld Euro na lata 2014-2020 wygląda zachęcająco. Szkopuł w tym, że istnieją uzasadnione obawy, że są to pieniądze... wirtualne. Istnie realne zagrożenie, że Polska może ich nie wykorzystać, bo samorządy i budżet centralny są ponad miarę zadłużone. A bez współfinansowania krajowego pieniędzy tych nie da się spożytkować.
4. Zablokowanie nie może trwać w nieskończoność. Dlatego też rząd już teraz powinien rzetelnie przygotować się do negocjacji i przygotować stanowisko zgodne z polską racją stanu i unijnym prawodawstwem. Oznacza to oczywisty postulat, by podział unijnych środków był oparty o obiektywne kryteria i zapewniał realizację traktatowo zapisanych celów Unii takich jak zrównoważony rozwój, równość państw członkowskich wobec traktatów czy też zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Obecne propozycje Rady z żadnym z tych celów nie są zgodne.
5. Biorąc powyższe pod uwagę polski Wicepremier powinien apelować do europosłów o ...zablokowanie, a nie poparcie dla propozycji Rady. Po to, by chociażby uniknąć zarzutu braku wiedzy lub nadmiaru cynizmu.
 • lejle 17-02-2013, 13:20:
jak ten fakt podbudował wiceministra .Jak widać jego myślenie nie odbiega od wszystkich posłów ,eurodeputowanych od myślenia innych ministrów wywodzących się z PSL-u. Łącznie z rządem uważają nas za "MATOŁÓW'.Bo jak inaczej zinterpretować fakt ,kiedy przy poprzednim uchwaleniu budżetu dla Polski premier wywodził " otrzymaliśmy najwięcej" Tu należy podkreślić ,że wypowiedź pamiętany i może uważać ,że akurat miał na myśli obszar Polski wówczas można uznać taką myśl za realną w innym bowiem przypadku jego wypowiedzi należy traktować jago kłamliwe zasługujące na potępienie .W minionym tygodniu ponownie premier wywodzi "otrzymaliśmy najwięcej ponieważ uprzednio znajdowaliśmy się na samym końcu , jest to rekompensata za ub.lata" Wobec tego może ktoś wyjaśni czy to są zamierzone wypowiedzi , celem wyłudzenia podwyżek nas na duchu? bo skoro tak ma być dobrze to czemu nie. Ale to małostkowe sprawy mądrzy i tak wiedzą co jest grane i jak nas Unia Postrzega.Natomiast patrząc na zakłopotanie wiceministra, on jest spokojny uczestniczył ze wspólpartyjniakami nad uchwalenie m ustawy dla pozbycia Polaków własności do tego co jest w ziemi.Pozbawili nas możliwości wetowania sprzedaży dób naturalnych naszego kraju. Dodatkowo weszło nowe prawo wysiedlające Polaków z terenów zagrożenia faktycznego czy stworzonego do danych potrzeb a tj 1/3 kraju na dziś.A wszystko to zrobiona dla amerykańskiej spółki zarejestrowanej w kraju ,która poprzez wykupienie licencji za 30 miln stała się właścicielem jedynym i niepodzielnym złóż gazu łupkowego w naszym kraju .co oznacza ,że będziemy kupować nasz gaz od firmy amerykańskiej, pozbawieni prawa własności i dziedziczenia ziemi.Wiceminister nie może spać bo musi myśleć o rozdysponowaniu funduszy unijnych .Spoko nie napracuje się ponieważ spółka amerykańska zamierza skorzystać z funduszy unijnych z puli naszego kraju ,na dodatek ciekawiej owa spółka otrzyma trzyletni okres zwolnienia z podatku .Wobec takich i wielu innych faktów co można myśleć o naszym rządzie ,czy ktoś pomoże .Społeczeństwo powinno przypomnieć swoim posłom.swoim senatorom, swoim eurodeputowanym, naszemu rządowi ,że to oni podjęli się pełnienia funkcji służebnej dla Polskiego Narodu a więc bycia służącymi .Czym wobec tego są jeśli przegłosowali takie prawo , nikt nie powie że w tym nie mieli celu nadrzędnego-wzbogacenia się.Trafia mnie jeśli na obradach sala widnieje pustkami a później jeśli jest głosowanie nie wiedzą za czym głosują.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 340) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane