Wiceprezes BGŻ: Sektor rolny na razie inwestuje zachowawczo, ale boom nadejdzie

Inwestycje w sektorze rolnym na razie są prowadzone zachowawczo, ale mocne zwiększenie inwestycji w poprawę wydajności i rozbudowę bazy produkcyjnej jeszcze nadejdzie - mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Monika Nachyła, wiceprezes Banku BGŻ.
- Inwestycje to niestety obecnie najsłabsza składowa polskiego PKB. W pierwszym kwartale spadły o 2,0 proc., a w drugim aż o 3,8 proc. i do końca roku trudno im będzie wyjść na plus - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Nachyła.
- Jeśli chodzi o inwestycje firm - tu też o wzroście trudno mówić, aczkolwiek w przypadku naszego głównego klienta, czyli rolnika i przetwórcy, odnosimy wrażenie, że to nie jest całkowita rezygnacja z inwestycji, ale raczej odsunięcie w czasie - dodaje.
Zaznacza, że sektor rolny jest sektorem, który w obliczu spowolnienia gospodarki i spadku inwestycji ogółem, jednak tych inwestycji dokonuje.
- Cały sektor rolny postrzegamy, jako wygrany i wydaje mi się, że jednak te inwestycje cały czas się toczyły w ciągu ostatnich miesięcy, chociaż w spowolnionym tempie (...) Inwestycje tego sektora nie są wstrzymywane, tylko określiłabym ich prowadzenie jako bardzo konserwatywne - mówi wiceprezes BGŻ.
- To są inwestycje przede wszystkim skierowane na usprawnienia organizacyjne i modernizację, na poprawę efektywności produkcji, na energooszczędność, na zmianę opakowań. Są to zatem inwestycje zachowawcze - dodaje.
- Spodziewamy się natomiast, że największy portfel inwestycji na zwiększenie wydajności i rozbudowę bazy produkcyjnej dopiero nastąpi - mówi również.
I zaznacza, że ożywienie tych inwestycji powinno nastąpić w przyszłym roku.
- Wydaje się, że przyszły rok powinien uwolnić wiele tematów. Zależy to od tego jak będzie wyglądała nowa perspektywa do 2020 roku - mówi Nachyła.
- Mamy nadzieję, że do tej pory polskie rolnictwo - największy beneficjent funduszy europejskich, najsprawniejszy, najlepiej je wykorzystujący i najbardziej efektywny - zachowa ten profil, chociaż nie wiemy do końca, jakie będą szczegóły. Docierają do nas informacje, że system będzie bardziej skomplikowany. My mamy jednak dużą wiarę w polskich rolników - dodaje.
Bank BGŻ mocno rozwija ofertę kredytową dla sektora rolno-spożywczego, a udział portfela agro w całości portfela kredytowego banku będzie się zwiększał i za trzy-cztery lata może wynieść 50 proc.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!