Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Większość Polaków dobrze ocenia miniony rok, spodziewa się poprawy w 2015

 • Autor: PAP
 • Data: 02-01-2015, 14:25

Większość Polaków dobrze ocenia miniony rok dla swojego zakładu pracy (62 proc.), siebie (56 proc.) oraz swojej rodziny (54 proc.). W przekonaniu blisko połowy Polaków (46 proc.) rok 2015 będzie dla nich osobiście lepszy niż poprzedni - wynika z sondażu CBOS.

Przeciwnego zdania w odniesieniu do sytuacji osobistej jest co siódmy badany (15 proc.), w stosunku do sytuacji rodzinnej, co ósmy (12 proc.), a co dziesiąty (10 proc.) negatywnie ocenia rok 2014 ze względu na sytuację w swoim zakładzie pracy.

Według badań CBOS, jak się okazuje, poziom zadowolenia Polaków w sferze osobistej, rodzinnej i zawodowej jest obecnie jednym z najwyższych, od kiedy prowadzony był pomiar, a więc końca lat osiemdziesiątych. Porównywalne wyniki odnotowane zostały jedynie w grudniu 2008 roku.

W stosunku do ocen 2013 roku najbardziej wzrosło zadowolenie z sytuacji w zakładach pracy (wzrost opinii pozytywnych o 10 punktów procentowych i spadek negatywnych o 7 punktów proc.). Odsetek osób oceniających miniony rok z punktu widzenia ich sytuacji rodzinnej jest wyższy o 7 punktów proc., a osobistej o 6 punktów proc. (spadki ocen negatywnych odpowiednio o 4 i 3 punkty proc.).

Tradycyjnie zdecydowanie gorsze są oceny minionego roku w wymiarze ogólnokrajowym i światowym. Tylko według niespełna dwóch piątych ankietowanych (38 proc.) rok 2014 był dobry dla Polski, a według jednej czwartej (25 proc.) dla świata. Z perspektywy krajowej negatywnie ocenia miniony rok co piąty badany (19 proc.), a z punktu ogólnoświatowego, co trzeci respondent (33 proc.). Jak się okazuje, oceny w tych wymiarach są również lepsze niż przed rokiem.

Jak podkreśla CBOS, zdecydowanie lepiej postrzegana jest przede wszystkim sytuacja w kraju. Odsetek ankietowanych, którzy twierdzą, że miniony rok był dobry dla Polski, jest aż o 16 punktów proc. wyższy niż w poprzednim pomiarze (przy jednoczesnym spadku ocen negatywnych o 14 punktów proc.). Tym samym opinie w tej kwestii, podobnie jak te, które odnoszą się do wymiaru prywatnego, należą do najlepszych od końca lat osiemdziesiątych.

W przekonaniu blisko połowy Polaków (46 proc.) rok 2015 będzie dla nich osobiście lepszy niż poprzedni. Tylko minimalnie mniejszy odsetek badanych z optymizmem patrzy na najbliższe dwanaście miesięcy z perspektywy własnej rodziny oraz swojego zakładu pracy (po 43 proc.). Relatywnie niewielu respondentów przewiduje, że rok 2015 będzie dla nich, ich rodzin oraz zakładów pracy gorszy niż 2014 (od 5 proc. do 8 proc. wskazań).

Według CBOS, podobnie jak w przypadku ocen minionego roku, przewidywania na rok 2015 dotyczące kraju i świata są nieco bardziej pesymistyczne niż prognozy odnoszące się do życia osobistego. Dwie piąte ankietowanych (40 proc.) uważa, że rok 2015 będzie dla Polski lepszy niż poprzedni, a tylko jedna trzecia (35 proc.) ma takie przepuszczenia w odniesieniu do sytuacji w świecie. Pogorszenia się sytuacji w kraju obawia się co jedenasty respondent (9 proc.), a sytuacji na świecie, co ósmy (13 proc.).

W porównaniu z opiniami, jakie wyrażali Polacy przed rokiem, prognozy na nowy rok w niemal wszystkich wymiarach są nieco bardziej optymistyczne. Jedynie te, które dotyczą rozwoju sytuacji w świecie, pozostają w zasadzie niezmienione.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 4-11 grudnia 2014 roku na liczącej 936 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 901) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane