Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wynagrodzenie imigrantów o 34 proc. niższe niż obywateli polskich

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 13-07-2016, 14:40
Wynagrodzenie imigrantów o 34 proc. niższe niż obywateli polskich
Fot. shutterstock

Ile zarabiają w Polsce imigranci na tle polskich pracowników? Jak podaje publikacja „Kwartalny raport o rynku pracy w I kw. 2016 r.” przygotowana przez NBP, w I kw. 2016 r. przeciętnie wynagrodzenie imigrantów były o ok. 34 proc. niższe niż obywateli polskich, ale różnica median wynagrodzeń była mniejsza - ok. 28 proc.

Jak wynika z publikacji „Kwartalny raport o rynku pracy w I kw. 2016 r.” przygotowanej przez NBP zestawienie wyników badania ankietowego imigrantów zrealizowanego na zlecenie przez NBP z danymi BAEL wskazuje, że różnica pomiędzy medianami miesięcznych wynagrodzeń obu typów pracowników w aglomeracji Warszawy wynosi około 30 proc., ale znacznie wyraźniejsza jest różnica w stawkach godzinowych, gdyż imigranci przepracowują znacznie więcej godzin w tygodniu niż Polacy.

W celu wskazania równic płacowych imigrantów i rezydentów w Polsce przeanalizowane zostały dane z badania imigrantów zrealizowanego na zlecenie NBP w drugiej połowie 2015r. na próbie 710 osób imigrantów w aglomeracji Warszawy. W badaniu tym imigranci deklarowali, jakie są ich wynagrodzenia „na rękę” oraz ile godzin przepracowują przeciętnie w tygodniu.

Dla porównania wykorzystano dane o płacach polskich pracowników pochodzące z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) z III kw. 2015 roku zamieszkałych w największych miastach województwa mazowieckiego. Porównanie podstawowych statystyk dotyczących tych wynagrodzeń prowadzi do wniosku, że wynagrodzenia miesięczne imigrantów są przeciętnie niższe niż Polaków, choć wynika to w dużym stopniu z częstszego występowania wśród polskich pracowników relatywnie bardzo wysokich wynagrodzeń.

Przeciętnie wynagrodzenie imigrantów były o ok. 34 proc. niższe niż obywateli polskich, ale różnica median wynagrodzeń była mniejsza (ok. 28 proc.). Wynagrodzenia miesięczne imigrantów były także znacznie mniej zróżnicowane. Współczynnik zmienności wynagrodzeń dla obywateli polskich wyniósł 53 proc. natomiast a dla imigrantów jedynie 37 proc.

Zdecydowanie większe różnice dotyczą stawek godzinowych, co wiąże się z charakterem pobytu większości imigrantów w Polsce. Przeważają pobyty krótkoterminowe i tzw. migracje wahadłowe. W tej sytuacji imigranci w jak największym stopniu starają się wykorzystać czas spędzany w Polsce.

Ankietowani imigranci deklarowali, że pracują przeciętnie 54 godziny w tygodniu (polscy pracownicy przepracowali ok. 41 godzin), przy czym dominującą odpowiedzią imigrantów było 60 godzin (czyli 150 proc. etatu). W rezultacie mediana wynagrodzeń na rękę imigrantów wynosiła 10 zł i podczas gdy mediana stawki „na rękę” polskich pracowników w dużych miastach województwa mazowieckiego wynosiła ok 16 zł.

Warto zauważyć, że w porównaniu z wynagrodzeniami w całym województwie mazowieckim, a nie tylko z pracującymi w dużych miastach, płace imigrantów nie są aż tak niskie. Różnica pomiędzy medianowymi stawkami godzinowymi polskich pracowników w województwie mazowieckim a imigrantów w aglomeracji warszawskiej wynosiła ok. 15 proc. Ponadto można oczekiwać, że na niższe płace imigrantów wpływ miała także ich charakterystyka demograficzna oraz zawód i sektor, w którym pracują.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Tubylec 14-07-2016, 12:27:
Przekazać tę informacje nowej premierce WB to sie odpowiednio ustawi wobec 800 tyś. polskich emigrantów. ,

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane