Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wzrost VAT i likwidacja ulg będą efektem przekroczenia 55-proc. relacji długu do PKB

 • Autor: ISB
 • Data: 12-10-2010, 11:43

Gdyby relacja długu publicznego do PKB w przekroczyła 55 % w roku 2010, Ministerstwo Finansów jest gotowe od połowy 2012 r. m. in. zlikwidować ulgę internetową, prorodzinną oraz 50-proc. koszty uzyskania dochodu, a także podnieść podatek VAT, wynika z zapisów ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych opublikowanej przez resort finansów. Resort szacuje, że wprowadzenie tych rozwiązań mogłoby dać budżetowi dodatkowe 3,7 mld zł w 2011 r. i łącznie 16,7 mld zł w latach 2013-2014.

"Przewiduje się zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wykluczające stosowanie niektórych przepisów powodujących zmniejszenie wpływów budżetowych w przypadku przekroczenia relacji kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto według stanu na dzień 31 grudnia danego roku ponad 55%" - czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian.

Resort proponuje, że począwszy od roku podatkowego następującego po roku, w którym taka relacja została ogłoszona przez ministra finansów, przez trzy kolejne lata podatnicy nie będą mogli korzystać z 50-proc. i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu, tzw. ulgi internetowej oraz ulgi prorodzinnej.

"Fakt przekroczenia relacji długu do PKB wymaga zapewnienia dodatkowych wpływów budżetowych. W zawiązku z czym proponuje się czasowe zaprzestanie stosowania określonych powyżej preferencji podatkowych, stanowiących odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania" - czytamy dalej.

Ministerstwo proponuje także zmiany w przepisach dotyczacych podaku VAT. Proponowane rozwiązania dotyczą podwyżek stawek początkowo o 1 pkt proc. w stosunku do stawek obowiązujących od 1 stycznia 2011 r.

"Jeśli relacja państwowego długu publicznego do PKB przekroczy 55 % w 2011 r. nastąpią następujące podwyżki stawek VAT w kolejnych okresach:

1) od dnia 1 lipca 2012 r. do dnia 30 czerwca 2013 r.:

a) podwyższenie stawki VAT podstawowej do 24%,

a) podwyższenie stawki VAT obniżonej do 9%,

b) podwyższenie stawki VAT super obniżonej do 6%,

c) dostosowanie stawki ryczałtu dla taksówkarzy 5%,

d) dostosowanie stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników 7,5 %" - podano w projekcie ustawy.

Od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. ww. stawki wzrosną i będą wynosić odpowiednio 25%, 10%, 7%, 6% i 8%. Według planu resortu, w 2015 r. nastąpi powrót do stawek, odpowiednio 24 %, 9 %, 6 %, 5 % i 7,5%, a w 2016 zostaną one obniżone i będą wynosić odpowiednio 23%, 8%, 5%, 4% i 7%.

"Należy jednocześnie zauważyć, że w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2010-2013 nie przewiduje się sytuacji, w której poziom państwowego długu publicznego w relacji do PKB przekroczy 55%, co oznaczać powinno brak konieczności podwyższania stawek VAT po 2011 r. Dlatego też przepisy w tym zakresie są wyłącznie warunkowe i ich ewentualne stosowanie wynikać będzie z ogłoszonego przez ministra finansów przekroczenia

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 648) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane