Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zmiana przepisów dot. zatrudniania cudzoziemców

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 07-12-2017, 12:24
Zmiana przepisów dot. zatrudniania cudzoziemców
fot. shutterstock

- 1 stycznia 2018 r. zmianie ulegną przepisy dotyczące legalizowania zatrudnienia cudzoziemców. Jest to skutek wdrożenia przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Dodatkowo ustawodawca chciał uszczelnić uproszczoną procedurę legalizowania zatrudnienia cudzoziemców z sześciu państw (Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Armenii i Gruzji), którzy mogą wykonywać pracę na podstawie oświadczeń rejestrowanych w urzędach pracy - zapewnia mec. Magdalena Skwara, radca prawny w Praktyce Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.


Na skutek wprowadzonych zmian od stycznia pojawi się nowy typ zezwoleń na pracę – tzw. zezwolenia na pracę sezonową, które znajdą zastosowanie w rolnictwie, sadownictwie i turystyce. Szczegółową listę rodzajów działalności (zgodnie z podklasami Polskiej Klasyfikacji Działalności) objętych tymi zezwoleniami określi rozporządzenie wydane przez ministra właściwego ds. pracy w uzgodnieniu z ministrami ds. turystyki i rolnictwa.

 - W przypadkach prac niewymienionych w tym wykazie w odniesieniu do obywateli wybranych państw nadal będzie możliwość zarejestrowania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Lista państw, których obywatele będą objęci taką uproszczoną procedurą, zostanie również określona w stosownym rozporządzeniu. Choć nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców mają obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r. stosowne rozporządzenia wykonawcze nie zostały jeszcze opublikowane (są nadal na etapie opiniowania). Pracodawcom, ale także urzędom, które mają być odpowiedzialne za wydawanie nowych zezwoleń, trudno się więc na razie do nowej sytuacji prawnej przygotować - zapewnia mec. Magdalena Skwara.

Poza tym zezwolenia na pracę sezonową wydawane będą na czas określony nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Wydawać je będzie starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy (podobnie było dotychczas w przypadku rejestracji oświadczeń, czego w praktyce dokonywały podlegające starostom urzędy pracy). Pracodawcy będą mieli więc bliżej do właściwych urzędów. Dotychczas zezwolenia na pracę wydawali wojewodowie i choć niektóre urzędy wojewódzkie posiadają delegatury zamiejscowe zlokalizowane poza stolicą województwa (np. wojewoda mazowiecki ma delegatury w Płocku, Ciechanowie, Radomiu, Siedlcach i Ostrołęce), zdecydowanie więcej jest podlegających starostom urzędów pracy, które są zlokalizowane w powiatach (tych na Mazowszu jest ponad 30). To w praktyce ułatwi pracodawcom zatrudniającym cudzoziemców życie.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 860) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 263)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH