Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zmiany w prawie dla sektora e-commerce w Polsce

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 29-04-2014, 14:22

24 kwietnia 2014 r. Sejmowa Komisja Gospodarki zakończyła prace nad projektem ustawy o prawach konsumenta (druk sejmowy nr 2076). Projekt wdraża do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącą praw konsumentów. Nowe prawo niesie za sobą wiele istotnych zmian m.in. dla firm z branży internetowej - zwraca uwagę Business Centre Club.

Projekt ustawy wprowadza szerokie obowiązki informacyjne w umowach zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem. Po wejściu w życie ustawy - w przypadku każdej umowy zawieranej z konsumentem - przedsiębiorca najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową będzie miał obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały m.in. o:
- swoich danych identyfikujących, w tym o organie, który zarejestrował działalność gospodarczą i numerze, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany,
- opłatach za dostarczenie, usługi pocztowe oraz jakichkolwiek innych kosztach,
- sposobie i przesłankach wypowiedzenia umowy,
- treści usług posprzedażnych i gwarancji, procedurze rozpatrywania reklamacji, przewidzianej przez prawo odpowiedzialności przedsiębiorcy za jakość świadczenia,
- funkcjonalności danych wytwarzanych i dostarczanych w postaci cyfrowej oraz mających zastosowanie technicznych środkach ich ochrony,
- mających znaczenie interoperacyjnościach danych wytwarzanych i dostarczanych w postaci cyfrowej ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem.

W przypadku umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem przez Internet przedsiębiorca będzie miał dodatkowe obowiązki informacyjne polegające m.in. na:
- poinformowaniu konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o adresie pocztowym swojego przedsiębiorstwa, numerze telefonu lub faksu oraz adresie poczty elektronicznej, pod którymi konsument będzie mógł szybko i efektywnie kontaktować się z przedsiębiorcą,
- sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy zawartej przez Internet, przy czym projekt ustawy o prawach konsumenta wydłuża czas na odstąpienie od umowy przez konsumenta bez podania przyczyny z obecnie obowiązujących 10 dni do 14 dni.

Przedsiębiorca będzie musiał także poinformować konsumenta o wzorze formularza odstąpienia do umowy stanowiącego załącznik do projektu ustawy. Jeżeli konsument nie zostanie poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy zawieranej przez Internet, prawo do odstąpienia od umowy wygaśnie dopiero po upływie 12 miesięcy.

Jak wynika z powyższego, w umowach zawieranych przez Internet, przedsiębiorca będzie zobowiązany do podania konsumentowi m.in. numeru telefonu lub faxu, pod którymi konsument będzie mógł szybko i efektywnie kontaktować się z przedsiębiorcą. Tymczasem, niektóre modele biznesowe przedsiębiorstw sektora e-commerce w ogóle nie przewidują komunikacji telefonicznej z klientami, zastępując ten rodzaj komunikacji, komunikacją mailową. Projekt ustawy nakłada także na przedsiębiorcę m.in. obowiązek poinformowania konsumenta o przewidzianej przez prawo odpowiedzialności przedsiębiorcy za jakość świadczenia, co de facto oznacza obowiązek udzielenia konsumentowi porady prawnej.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 466) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH