Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zmieniają się przepisy na temat ubezpieczeń eksportowych

 • Autor: portalspożywczy.pl
 • Data: 08-01-2015, 10:45
Zmieniają się przepisy na temat ubezpieczeń eksportowych

Od nowego roku Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych udziela ubezpieczeń eksportowych na nowych, korzystniejszych warunkach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. zmianie uległy bowiem zapisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych w zakresie tzw. krajowego pochodzenia eksportowanych towarów i usług.

Podstawowym warunkiem objęcia transakcji ochroną ubezpieczeniową z gwarancjami Skarbu Państwa jest krajowe pochodzenie towaru. Dotychczas był on zdefiniowany rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 6 sierpnia 2001 r. w sprawie maksymalnego procentowego udziału składników pochodzenia zagranicznego w eksportowanym w ramach kontraktu eksportowego produkcie finalnym, umożliwiającego uznanie tego produktu za krajowy. Zasady w nim określone nie spełniały oczekiwań eksporterów oraz banków finansujących transakcje eksportowe, na co wpływ miało zmieniające się otoczenie międzynarodowej gospodarki, jak i wątpliwości interpretacyjne. Wiele towarów będących przedmiotem handlu, zawiera elementy/podzespoły wyprodukowane w innych krajach, a w Polsce niewytwarzane. Z tego powodu oczekiwano zmian odnośnie wsadu krajowego, jak i jednoznacznego zdefiniowania składników polskiego pochodzenia towaru/ usługi.

Korporacja wielokrotnie podejmowała starania, aby zmienić i uaktualnić zasady uznawania produktu za krajowy i umożliwić przedsiębiorcom korzystanie z ochrony ubezpieczeniowej w szerszym zakresie. W wyniku tych działań, we współpracy z Ministerstwem Gospodarki oraz Ministerstwem Finansów, wprowadzone zostały korzystne dla polskich przedsiębiorców zmiany w przepisach prawnych. Najważniejsze z nich to:

- uznanie za krajowe surowców lub półfabrykatów importowanych, których odpowiedniki polskie nie posiadają parametrów określonych w kontrakcie eksportowym,
- podwyższenie progu procentowego udziału składników zagranicznych w eksportowanym produkcie/ usłudze, aby można go / ją było uznać za krajowy / krajową,
- odniesienie tego udziału do ogółu produktów lub usług eksportowanych w ramach kontraktu eksportowego (a nie do poszczególnych produktów finalnych),
uznanie marży za składnik krajowy,
- możliwość określenia krajowego pochodzenia towaru lub usługi na podstawie kalkulacji ustalonej na dzień zawarcia kontraktu, w przypadku przerwania realizacji kontraktu lub koniecznych zmian w pochodzeniu surowców lub materiałów do produkcji, wskazanie rodzajów dowodów, na postawie których ustala się krajowe pochodzenie produktów lub usług.

Powyższe zmiany w ustawie o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych zawarte są w art. 6a - 6e ustawy i dotyczą warunków, jakie muszą spełniać produkty lub usługi eksportowane w ramach kontraktu eksportowego, aby można je było uznać za krajowe.
Do ustawy zostało wydane rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 19 grudnia 2014 r. które określa:

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 637) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH