ZPP: Na e-zwolnieniach skorzystają wszyscy
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców popiera wszelkie działania zmierzające w kierunku postępującej informatyzacji służby zdrowia.
– Istniejąca aktualnie konieczność wypełniania i składania papierowych dokumentów w ich fizycznej formie, co nie tylko znacznie wydłuża ich obieg, ale również generuje szereg obowiązków o charakterze czysto formalnym i biurokratycznym. W zakresie służby zdrowia jest to problem szczególnie widoczny, ponieważ w jego rezultacie – upraszczając – lekarze coraz mniej czasu mogą poświęcać na leczenie pacjentów, spędzając go coraz więcej na wypełnianiu kolejnych druków i Arkuszów. Z tego też powodu, zlikwidowanie obowiązku dostarczania pracodawcy zwolnienia lekarskiego w formie papierowej, w terminie 7 dni od jego wystawienia, oceniamy bardzo pozytywnie. Zamiast tego, obowiązywać będą wyłącznie zwolnienia w wersji elektronicznej, które do tej pory były fakultatywne – napisano w komuniakcie
Zdaniem ZPP, aktualny system, w ramach którego, o ile lekarz nie korzysta z możliwości wystawienia elektronicznego, pracownik otrzymuje zwolnienie w wersji papierowej i jest zobowiązany do przedstawienia go pracodawcy w ciągu 7 dni, generuje – poza mozolnym obiegiem fizycznych dokumentów – szereg patologii, szczególnie w zakresie zwolnień wystawionych na okres do 7 dni, które de facto pozostają poza jakąkolwiek kontrolą.
– O ile, w skali roku, z tytułu wypłat zw. z absencją chorobową, przedsiębiorcy płacą ponad 5,5 miliarda złotych, o tyle aż ponad 860 tysięcy złotych rocznie dotyczy właśnie zwolnień obejmujących okres do 7 dni. Aktualny stan prawny doprowadza zatem nie tylko do nadmiernego zbiurokratyzowania i wydłużenia procedur, ale również naraża przedsiębiorców na realne straty finansowe – wylicza ZPP.
Od 2016 roku, lekarze mają możliwość wystawiania zwolnień w wersji elektronicznej, zamiast papierowej.
Jak pisze związek, nie sposób nie zauważyć też dodatkowych zalet tego rozwiązania wpływających na sytuację pracodawcy. Przedsiębiorca w tej chwili może otrzymać zwolnienie lekarskie po upływie kilku dni od jego wystawienia – w ramach nowego systemu, będzie miał do niego dostęp niemal natychmiast. To oznacza, że znacznie szybciej będzie mógł szukać zastępstwa. Pozwoli to ograniczyć krótkotrwałe braki kadrowe wynikające z dużej liczby absencji np. w sezonie chorobowym.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!