Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Związki zawodowe: Rosną ceny żywności, ale rolnik nie ma z tego tytułu żadnych korzyści

  • Autor: PAP
  • Data: 12-02-2011, 18:17

Na drugi kwartał tego roku został zaplanowany I Zjazd Krajowy związku zawodowego rolników "Regiony" . Obecnie odbywają się zjazdy powiatowe i wojewódzkie - poinformował na konferencji prasowej w sobotę przewodniczący Ryszard Kaźmierczak.

Związek Zawodowy Rolnictwa i Obszarów Wiejskich "Regiony", który działa od jesieni ubiegłego roku, został powołany dla obrony interesów rolnika i polskiej wsi. Głównym celem jest tworzenie klimatu dla rozwiązywania problemów środowisk wiejskich" - napisano w postanowieniach konwencji programowej przyjętej przez jej uczestników 12 lutego.

Uczestniczy konwencji zwracają uwagę, że ceny nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, maszyn i urządzeń, ubezpieczenia i paliwa sprawiają, że sytuacja polskiej wsi jest trudna. Przy tym rosną ceny żywności, ale rolnik nie ma z tego tytułu żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie musi coraz więcej inwestować w produkcję rolną.

Kaźmierczak przedstawił wyniki ankiety przeprowadzonej wśród rolników na terenie całego kraju. Opracowanych zostało 500 ankiet - docelowo związek chce zebrać 5 tys. takich wypowiedzi. "Potwierdzają one, że na wsi dzieje się źle wbrew temu, co mówią rządzący" - mówił Kaźmierczak.

Z ankiet wynika, że 46 proc. rolników uważa, że ich sytuacja nie poprawiła się po wejściu Polski do UE. Ponad 70 proc. ankietowanych nie jest w stanie planować produkcji pod kątem opłacalności, prawie 85 proc. ma problemy ze zbytem produktów, 62 proc. - z terminową zapłatą za sprzedane produkty. 90 proc. pytanych skarżyło się na wysokie ceny środków produkcji m.in. nawozów sztucznych.

Związek zawodowy "Regiony" chce dialogu z rządem w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej. Jego członkowie uważają, że procedury ubiegania się o unijne fundusze powinny być znacznie uproszczone, choć przyznają, że są one dostępne dla rolników.

W przygotowanym programie "Oferta dla polskiej wsi" związek wymienia, o co chce walczyć w imieniu rolników - jest to np. zwiększenie dopłat bezpośrednich. W opinii tej organizacji, a także ankietowanych wysokość dopłat bezpośrednich dla wszystkich rolników w UE powinna być taka sama; wypłaty płatności powinny być zaś nie w złotówkach, ale w euro - unika się wtedy wahania kursów.

Ponadto Związek zamierza walczyć także m.in. o ochronę polskiego producenta przed nieuczciwą konkurencją oraz starać się o wprowadzenia umów kontraktacji. Chce też zwiększenie limitów produkcyjnych, poprawy doradztwa rolniczego czy rozbudowy infrastruktury na wsi. Zapowiedzieli również starania o wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej i o podniesienie emerytur rolniczych.

"Nie zgadzamy się na sytuację, w której państwo polskie zamiast wspierać sektor rolniczy podnosi akcyzę na paliwo, pozostawia bez instytucjonalnej, a nawet doraźnej pomocy coraz częstsze przypadki podtopień i powodzi, ignorując problem zdolności kredytowej większości gospodarstw rolnych i nie proponuje rozwiązań systemowych dotyczących powszechnego ubezpieczenia" - czytamy w postanowieniach konwencji programowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • kwak 14-02-2011, 10:23:
No przecież tą publikację pisali ludzie ograniczeni w realnym myśleniu .Od wielu lat o tym sygnalizuję ,że to już powstała MAFIA dokładnie zorganizowana .A Rząd niechcący zauważyć tego procederu i ukrócić dochody pośredników i marże handlowe.Taki Rząd można posądzić o lombing na rzecz tych grup doskonale zorganizowanych .Niedługo w Polsce pozostaną tylko sklepy typu markety i hipermarkety z markowymi produktami .Ciekawe jaka jest ich jakość zdrowotna.Ostatnio nie słyszy się ,żeby produkty kontrolowane były pod względem zdrowotnym ,jedynie pod względem zgodności z tym co widnieje na etykiecie .Czyżby żywność nie była pod kontrolą służb zatwierdzających bezpieczeństwo jej spożywania. A receptury nie zatwierdzane przez przedstawicieli służb zdrowia.
  • Alba 13-02-2011, 15:17:
I co nie jest to mafia spekulacyjna i mafia pośredników ,tylko niby w Polsce takie określenia nie wystepuja .A już nie będzie zainteresowanych do ich ścigania.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH