www.nagel-group - partner portalu Astor - partner portalu
Strona główna » Zboża »  Wiadomości
www.wiesjutra.pl

Autor: Anna Skorupska

Data: 14-09-2010, 10:12

Nornik polny (microtus arvalis) jego szkodliwość i zwalczanie w uprawach rzepaku ozimego

Wśród wielu gatunków różnych szkodników występujących na plantacjach rzepaku i powodujących straty w plonie, dużą rolę odgrywają również drobne gryzonie myszowate.

Największe znaczenie ekonomiczne ma nornik polny (fot.1). Jest to gryzoń wielkości od 9 do 11 cm, długość ogona wynosi 2,5 do 3,5 cm. Ciało ma pokryte gęstym futerkiem o zmiennej barwie: od żłtawoszarego do brązowo- żłtego. Gryzoń należy do bardzo płodnych ssakw i w sprzyjających warunkach może wydać, 8-12 młodych, ktre są w stanie rozpocząć samodzielne życie w wieku 12-15 dni. 1/3 samic urodzonych latem może rozmnażać się już na jesieni tego samego roku. W okresie zimowym nornik polny rozmnaża się rwnież w stogach słomy lub w norach na użytkach zielonych, pod osłoną śniegu. Nory budowane przez ten gatunek znajdują się w miejscach nasłonecznionych i odpowiednio wilgotnych, oraz tam gdzie jest pod dostatkiem pokarmu. Nornik polny odżywia się młodymi i soczystymi pędami roślin. W okresie letnim prowadzi nocny tryb życia, a w okresie zimowym żeruje w ciągu dnia. Szkodnik ten zamieszkuje najczęściej pola, suche łąki, nieużytki, miedze, przydroża, rowy i sporadycznie sady. Nornik polny zawsze na zimę pozostaje w polu i nigdy nie przenosi się do zabudowań gospodarczych.

Gryzoń pojawia się przeważnie lokalnie, głwnie na glebach piaszczysto- gliniastych. Na terenie wojewdztwa opolskiego i w południowo-zachodniej części wojewdztwa dolnośląskiego (Kotlina Kłodzka) występuje stale, tworząc na polach licznie kolonie.

Najliczniej pojawia się w zasiewach roślin wieloletnich, takich jak: lucerna, koniczyna i trawy nasienne. Uprawy te stanowią mateczniki dla tego gryzonia, gdyż ma tam zapewnioną dużą ilość soczystego pokarmu przez cały sezon wegetacyjny oraz nie jest niepokojony przez prace agrotechniczne.

Wczesną jesienią część nornikw opuszcza mateczniki w poszukiwaniu nowych miejsc oraz lepszego jakościowo pokarmu. Idealną uprawę stanowi w tym czasie młody rzepak, na ktry chętnie przenosi się gryzoń. Szkodnik ten pojawia się początkowo na brzegu pola budując tam pierwsze nory. Zaczyna żerować zawsze w pobliżu nory, przesuwając się stopniowo dalej w poszukiwaniu pokarmu. Nornik polny porusza się najczęściej w promieniu do 15 m od nory, prowadząc w tym czasie osiadły tryb życia.

Zdjęcia:

Komentarze: (1)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
 • Czy nie ma błędu w stwierdzeniu, że \"zmniejszenie masy liści o 10% spowodowało obniżenie plonu o 2000 kg na 1 ha?? i dalej: \"Różnica w plonie .... przy silnym uszkodzeniu i wynosiły 8600 kg?

  marek.bury@zut.edu.pl, 25-06-2011, 22:53

WALUTY
 • EUR 4,19 zł -0.05%
 • CHF 3,47 zł 0.18%
 • USD 3,25 zł 0.49%
 • GBP 5,3 zł 0.56%
WIĘCEJ » GIEŁDA WIĘCEJ » SPÓŁKI
 • ALM 19.90 zł 1.02%
 • BMI 0.01 zł 0.00%
 • DEL 5.26 zł -1.13%
 • EKO 5.02 zł -9.71%
 • EMP 50.52 zł -0.18%
 • EUR 32.07 zł -2.82%
 • HGN 1.90 zł -1.04%
WIĘCEJ » MIĘSO WIĘCEJ » ZBOŻA WIĘCEJ » RAPORTY MRiRW