Komisja przewiduje oparcie praktycznego zakazu uprawy GMO w krajach członkowskich po pierwsze na reinterpretacji obecnych zasad współistnienia GMO i nie GMO, co wynikałoby z przyznania większej autonomii na poziomie regionalnym - wyjaśniają eksperci FAMMU/FAPA.
Poza tym regulacje byłyby oparte na zmianie rozporządzenia WE/18/2001 tak, aby państwa członkowskie mogły mieć większą swobodę w ustalaniu moratorium na określoną odmianę GMO. Prawdopodobnie chodziłoby o nowy artykuł rozszerzający możliwość powołania się na klauzulę bezpieczeństwa (co obecnie stosują: Francja, Niemcy, Luksemburg, Austria i Grecja zakazując uprawy MON810).
Propozycja spotkała się z różnymi reakcjami. Jak zauważają eksperci FAMMU/FAPA, z jednej strony rozwiązanie rzeczywiście umożliwiłoby zahamowanie uprawy GMO w państwach przeciwnych temu, ale jednocześnie otworzyłoby szeroko drzwi dla państw, które są zwolennikami tej uprawy jak np. Holandia.
Jak podaje FAMMU/FAPA, Komisja prawdopodobnie zatwierdzi propozycje 13 lipca br. Źródła bliskie Komisji sugerują, że kwestia obecności GMO w nasionach nie jest priorytetowa, ale KE prawdopodobnie zajmie się nią do końca br.
Polecamy:
Zobacz także:
- BASF wycofuje się z GMO w Europie (26-01-2012, 21:15)
- Wiceminister Butra: Rząd prowadzi prace zmierzające do znalezienia alternatywnych dla GMO rozwiązań (23-01-2012, 12:53)
- Wyeliminowanie śruty sojowej z pasz spowoduje wzrost kosztów produkcji mięsa (22-01-2012, 11:37)
- Anulowano moratorium na uprawę modyfikowanej kukurydzy (28-11-2011, 20:21)
- KE może zakazać sprzedaży chińskiego ryżu i jego pochodnych (04-11-2011, 20:25)
- Ziemniak "Fortuna" - kolejnym GMO uznanym w UE? (03-11-2011, 19:11)
- Bp Kaszak: Żywność genetycznie modyfikowana może być szkodliwa (29-08-2011, 08:44)
- Minister Sawicki chce przepisów zakazujących upraw GMO (24-08-2011, 13:57)


Prześlij»
Drukuj»
Komentuj»











