Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Kryzys gazowy nie odwróci światowych tendencji na rynku nawozów

 • Autor: Izabela Dąbrowska-Kasiewicz
 • Data: 14-01-2009, 12:12

Jesienią 2008 r., gdy rolnicy w Polsce siali zboża ozime i decydowali o strukturze produkcji na przyszły sezon, ceny zbóż pozostawały na bardzo niskim poziomie, podczas gdy koszty zakupu nawozu na rynku krajowym utrzymywały się na rekordowo wysokie. Rolnicy oczekiwali, iż po nowym roku nastąpi spadek cen nawozów, w tym także azotowych.

Doniesienia o możliwym wpływie kryzysu gazowego w Europie na ceny tej grupy środków produkcji wywołały wiele niepokoju odnośnie możliwości realizacji tego scenariusza. Jednakże to sytuacja na globalnym rynku nawozów będzie mieć decydujące znaczenie na kształtowanie się cen tej grupy nawozów w bieżącym roku.

Przyczyny rekordowych wzrostów cen nawozów i ich załamania na rynku światowym

Wysokie ceny zbóż oraz roślin oleistych w ubiegłych dwóch sezonach zwiększały presję na wzrost wydajności produkcji rolnej, która przełożyła się na wzrost cen nawozów. Tendencje te oddziaływały również na sytuację w Polsce. Dane GUS za październik 2008 r. wskazują na średni wzrost cen nawozów w skali roku o 75%, przy czym spośród monitorowanych nawozów najbardziej podrożał superfosfat potrójny TSP (125,7%), fosforan amonu DAP (105,6%) oraz Polifoska 8 (103,5%). Podobnie jak na rynku globalnym nawozy azotowe zdrożały w znacznie mniejszym stopniu. Ceny mocznika w październiku 2008 r. były o 48,7% wyższe, aniżeli w analogicznym okresie 2007 roku. Duże podwyżki cen nawozów mineralnych wynikały bezpośrednio ze wzrostu kosztów importowanych surowców do ich produkcji, jak również podwyżek cen gazu i energii elektrycznej na rynku krajowym. Wysoka dynamika wzrostów cen nawozów wynikała z ograniczonej możliwości szybkiego zwiększenia ich produkcji. Wiele przedsiębiorstw działających na światowym rynku nawozów podjęło wieloletnie inwestycje w celu rozszerzenia potencjału produkcyjnego (wzrost wydobycia surowców kopalnych wykorzystywanych do ich produkcji) oraz zwiększenia konkurencyjności kosztowej (realokacja produkcji do regionów o niższych kosztach produkcji).

Jednakże w drugiej połowie 2008 r. nastąpiło załamie popytu na nawozy, przede wszystkim w wyniku silnego spadku cen zbóż i oleistych. Od połowy września na światowym rynku odnotowuje się dynamiczną obniżkę cen nawozów. Spadki cen dotyczą w szczególności nawozów azotowych. Według danych Yara ceny mocznika od pierwszego tygodnia lipca do połowy grudnia spadły o 72,8% do poziomu 223 USD/t (07.08-18.12.08r.; fob Morze Czarne). Odwrócenie trendu na rynku amoniaku nastąpiło w połowie września i do końca listopada jego cena notowana fob Morze Czarne zmniejszyła się do 243 USD/t (spadek o 72,3%; 11.09-27.11.08) i była o 7 USD/t niższa, aniżeli notowana w USA (loco Tampa, Floryda). Oczekuje się, iż dane za grudzień i początek stycznia będą wskazywać na dalsze obniżki cen na rynku globalnym.

W połowie 2009 r. oczekuje się umiarkowanego wzrostu popytu na nawozy w skali świata, w związku z prognozowaną zwyżką cen zbóż i oleistych. Bilans nawozów na rynku globalnym pozostaje nadal bardzo napięty. Mimo, iż w skali świata rośnie nadwyżka podaży, to ze względu na ograniczenia w wymianie handlowej oraz silną regionalizację produkcji nawozów ich dostępność w poszczególnych regionach globu pozostaje zróżnicowana i nie zawsze bilansuje popyt (np. USA, Indie). Zamiana tej sytuacji może nastąpić najwcześniej w 2010 r., gdy zostanie zakończona większość rozpoczętych lub planowanych inwestycji i istotnie wzrosną światowe moce produkcyjne.
Zmiany cen nawozów azotowych na rynku światowym w 2008 r.

Świat a Polska

Obecne globalne tendencje cenowe z opóźnieniem przekładają się na rynki lokalne, w tym także rynek Polski. Wynika to między innymi z umacniania się dolara, w którym kwotowane są nawozy na rynku światowym, jak również wcześniej zakontraktowanych dostaw po wyższych cenach. W Polsce na początku IV kw. 2008 r. tempo wzrostu ceny nawozów mineralnych spadło i firmy dystrybucyjne w związku z niskim popytem, zaczęły wprowadzać różne formy promocji i dyskontów. W grudniu pojawiły się pierwsze zmiany w cennikach hurtowych nawozów, które przełożyły się na widoczny spadek cen detalicznych po nowym roku.

W kraju bezpośrednią presję na obniżkę cen nawozów azotowych wywiera import ze wschodu, w szczególności mocznika z Uzbekistanu i Białorusi po cenach o nawet 250 PLN niższych, aniżeli płaconych za nawozy krajowe. Do Polski sprowadzana jest również znacznie tańsza saletra i saletrzak z Rosji.

W związku z ograniczeniem zakupów nawozów azotowych przez odbiorców krajowych, jak również zmniejszeniem popytu importowego (Brazylia, Niemcy), największe zakłady azotowe w Polsce (odbiorca 29% gazu dostarczanego dla przemysłu w 2007 r.) w IV kw. ubiegłego roku ograniczyły ich produkcję. Ocenia się również, iż spadek sprzedaży nawozów przełożył się na znaczący wzrost zapasów, zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i sieciach dystrybucji.

Dlatego też oczekuje się, iż ograniczenie w styczniu dostaw gazu rosyjskiego płynącego tranzytem przez Ukrainę do państw UE, w tym także do Polski, nawet w przypadku całkowitego wstrzymania dostaw do zakładów azotowych przez miesiąc, nie powinno przełożyć się na wzrost cen nawozów azotowych. Sytuacja taka mogłaby jednak wpłynąć na wyhamowanie spadku ich cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (8)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • wasz rolnik 26-01-2009, 19:22:
czym większa produkcja to niższa cena produktu końcowego, dlaczego w takim razie zmniejszono produkcje.....chodzi o utrzymanie wysokiej ceny nawozów....... powrót do okresu kolejek za nawozem , to jest szkoła Putina : jak zimno zakręcimy gaz, jak potrzeba nawozic ustawimy ich w kolejce, zmarzną to zmiękną ...proponuję zarządowi zakładów azotowych kurację w ciekłym azocie
 • rolnik małoobszarowy 23-01-2009, 16:43:
co prezesi takich firm wiedzą o rolnictwie,myślą że co to tam taki chłop ma kupić i już a tu nie to niech teraz myślą co z tym zrobić, a może by tak pensje mniejsze dla panów to i kondycja zakładu sie poprawi
 • Chłop 20-01-2009, 21:25:
Dobrze chłopy zaczynają liczyć

Zobacz wszystkie komentarze (8)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane